Home
Class 12
CHEMISTRY
In order to completely oxidize 0.1 mol o...

In order to completely oxidize `0.1 mol` of `MnO_(4)^(2-)` to permanganate ion. The quantity of electricity required is

A

`96500C`

B

`2xx96500C`

C

`9650C`

D

`96.50C`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

`MnO_(4)^(2-)rarr MnO_(4)^(c-)+e^(-)`
`1F=1mol `of `MnO_(4)^(c-)`
` 0.1F=0.1 mol` of `MnO_(4)^(c-)`
`0.1F=0.1xx96500=9650C`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The charge required for the reduction of 1 mole of MnO_(4)^(-) to MnO_(2) is

How many grams of Cl_(2) are required to completely react with 0.4 g of H_(2) to yield HCl? Also calculate the amount of HCl formed.

How is KMnO_(4) [Potassium permanganate] is prepared from MnO_(2) ? Write equations.

When a quantity of electricity is passed through CuSO_(4) solution, 0.16 g of copper gets deposited. If the same quantity of electricity is passed through acidulated water, then the volume of H_(2) liberated at STP will be [given : at.wt. of Cu = 64].

Write the structure of MnO_4^(2-) and MnO_(4)^(-) ions.