Home
Class 12
CHEMISTRY
10800 C of electricity passed through th...

`10800 C` of electricity passed through the electrolyte deposited `2.977g` of metal with atomic mass `106.4 g mol^(-1)`. The charge on the metal cation is

A

`+4`

B

`+3`

C

`+2`

D

`+1`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

`M^(n+)+n e^(-) rarr M`
Mole of metal deposited `=(2.977)/(106.4)=0.27mol`
`1 mol `of `M` deposited = `n `Faraday
`=nxx96500C.`
`0.027 mol =nxx965--xx0.027`
`:. Nxx96500xx0.027=10800C`
`:. n=4`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When one coulomb of electricity is passed through an electrolytic solution, the mass deposited on the electrode is equal to ...............

Number of atoms in 588.6 g Fe (atomic mass of Fe = 55.86 g "mol"^(-1) ) is

Two Faraday of electricity is passed through a solution of CuSO_(4) . The mass of copper deposited at the cathode is : (at. mass of Cu =63.5 amu)

On passing 3 faraday of electricity through the three electrolytic cells connected in series containing Ag^+ , Ca^(2+) and Al^(3+) ions respectively. The molar ratio in which the three metal ions are liberated at the electron is

A metal has a fcc lattice. The edge length of the unit cell is 404 pm. The density of the metal is 2.72 g cm^(-3) . The molar mass of the metal is (N_A,"Avogadro's constant"=6.02 X10^23 mol^(-1))

The amount of electricity required to deposit 0.9 g of aluminium when the electrode reaction is : Al^(3+) + 3e^(-) rarr Al (atomic mass of Al=27 )