Home
Class 12
CHEMISTRY
The rusting of iron takes place as follo...

The rusting of iron takes place as follows :
`2H^(+) + 2e^(-) + (1)/(2)O_(2)(g) rarr H_(2)O (l) E^(@) = + 1.23 V`
`Fe^(2+) + 2e^(-) rarr Fe(s) E^(@) = - 0.44 V`
Calculate `Delta G^(@)` for the net process

A

`-322kJ mol^(-10`

B

`-161kJmol^(-1)`

C

`-152kJ mol^(-1)`

D

`-76kJ mol^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

`E^(c-)._(cell)=1.23-(-0.44)=1.67V`
`impliesDeltaG^(c-)._(cell)=nFE^(c-)._(cell)=-2xx96500xx1.67 J mol^(-1)`
`=-332.3kJ mol ^(-1)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the following half cell reactions, select the better reducing agent : Mg^(2+) + 2e^(-) rarr Mg, E^(@)= -2.37 V Fe^(3+) + 3e^(-) rarr Fe, E^(@) = -0.44 V

The electrode potential of some half cell reactions are : Cl_(2) + 2e^(-) rarr 2 Cl^(-)(aq), E^(@) = + 1.36 V O_(2)+2H^(+)(aq) + 2e^(-) rarr H_(2)O_(2) (aq) , E^(@) = + 0.65 V F_(2)+2e^(-) rarr 2F^(-)(aq), E^(@) = + 2.87 V H_(2)O+ 2e^(-) rarr H_(2)(g) + 2OH^(-) (aq), E^(@) = - 0.83 V The strongest oxidising agent is :

Predict the sign of Delta S for the following process : H_(2)O_((g)) rarr H_(2)O_((l))

Consider the following half reactions : PbO_(2)(s)+4H^(o+)(aq)+SO_(4)^(2-)+2e^(-)rarrPbSO_(4)(s)+2H_(2)O" "E^(c-)=+1.70V PbSO_(4)(s)+2e^(-)rarr Pb(s)+SO_(4)^(2-)(aq)" "E^(c-)=-0.31V a. Calculate the value of E^(c-) for the cell. b. Calculate the voltage generated by the cell if [H^(o+)]=0.10M and [SO_(4)^(2-)]=2.0M c. What voltage is generated by the cell when it is at chemical equilibrium ?

The following thermochemical equations represent combustion of ammonia and hydrogen. 4NH_(3)(g) + 3O_(2)(g) rarr 6H_(2)O(l) + 2N_(2)(g), Delta H = -1516 kJ 2H_(2)(g) + O_(2)(g) rarr 2H_(2)O(l) , Delta H = -572 kJ Calculate enthelpy of formation of ammonia.

In a simple electrochemical cell, the half cell reduction reaction with their standard electrode potentials are : Pb(s)-2e^(-) rarr Pb^(2+)(aq) , E^(@)= - 0.30 V Ag(s) -e^(-) rarr Ag^(+) (aq), E^(@)= + 0.80 V Which of the following reaction takes place ?

Calculate the enthalpy of formation of methanol from the following data, CH_(3)OH(l) + (3)/(2)O_(2)(g) rarr CO_(2)(g) + 2H_(2)O(l) ….(i) " "Delta H^(@) = -726.4 kJ mol^(-1) C"(graphite)" + O_(2)(g) rarr CO_(2)(g) ….(iii) " "Delta H^(@) = -393.5 kJ mol^(-1) H_(2)(g) + (1)/(2)O_(2)(g) rarr H_(2)O(l) ....(iii) " "Delta H^(@) = -285.8 kJ mol^(-1) .

For the reaction : H_(2)(g) + (1)/(2)O_(2)(g) rarr H_(2)O(l), Delta H = - 68 kcalmol^(-1) The heat change for the decomposition of 7.2 g of water is

For the cell reaction 4Br^(-) + O_(2)+4H^(+) rarr Br_(2)+2H_(2)O E_("cell")^(@)=0.16 V , the value of log K_(c) is :