Home
Class 12
CHEMISTRY
What weight of copper will be deposited ...

What weight of copper will be deposited by passing 2 Faradays of electricity through a cupric salt ( At wt. of Cu = 63.5 ) ?

A

`2.0`

B

`3.175`

C

`63.5`

D

`127.0`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

`Cu^(2+)+2e^(-) rarr Cu`
`2F-=1mol =63.5g`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

i) According to the equation Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu , how many moles of copper are deposited when 965C of electricity is passed through a solution of Cu^(2+) ions? (1F=96500 C) .

When a quantity of electricity is passed through CuSO_(4) solution, 0.16 g of copper gets deposited. If the same quantity of electricity is passed through acidulated water, then the volume of H_(2) liberated at STP will be [given : at.wt. of Cu = 64].

13.5 g of Al get deposited when electricity is passed through solution of AlCl_3 . The number of faradays used are

0.1978 g of copper is deposited by a current of 0.2 ampere in 50 minutes. What is the electrichemical equivalent of copper ?

The ratio of weights of hydrogen and magnesium deposited by the same amount of electricity from H_(2)SO_(4) and MgSO_(4) in aqueous solution are

Find the mass of copper deiposited on cathode when a current of 1.5A is passed through copper sulphate solution for 5 minutes (At. Mass of Cu=63.5).