Home
Class 12
CHEMISTRY
Consider the electrode Ag|AgCl(s),Cl^(c-...

Consider the electrode `Ag|AgCl(s),Cl^(c-)(0.1M),i.e.,` silver electrode in contact with` 0.1M KCl` solution saturated with `AgCl` . If it is combined with the electrode `Ag|Ag^(o+)(0.1M)` to form a complete cell, the `EMF` would be `(K_(sp)of AgCl=10^(10)` at `25^(@)C)`

A

`0.799`

B

`-.6363`

C

`0.59`

D

`0.472`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

`Ag|AgCl(s),Cl^(c-)(0.1)M||Ag^(o+)(0.1M)|Ag`
`K_(sp)of AgCl=[Ag^(o+)][Cl^(c-)]`
`10^(10)=[Ag^(o+)]xx0.1`
`[Ag^(o+)]_(a)=10^(-9)`
For concentration cell, `E^(c-)=0`
`E=-(0.059)/(1) log .([Ag^(o+)]_(a))/([Ag^(o+)]_(c))`
`-=-0.059log .(10^(-9))/(10^(-1))`
`-=-0.059xx(-8)=0.472`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The boiling point of 0.1 M KCl solution is ………..than 100^(@)C .

Calculate the electrode potential developed when a silver electrode in dipped in 0.025 M silver nitrate solution at 289K.

What would be the electrode potential of a silver electrode dipped in a saturated solution of AgCl in contact with 0.1 M KCl solution at 25^(@)C ? E^(c-)._(Ag^(o+)|Ag)=0.799 V K_(sp) of AgCl=1xx10^(-10)

For galvanic cell, Ag|AgCl(s),CsCl(0.1M)||CsBr(10^(-3)M),AgBr(s)|Ag. Calculate the EMF generated and assign correct polarity to each electrode for spontaneous or exergonic process at 25^(@)C . Given :. K_(sp) of AgCl=3.0xx10^(-10),K_(sp) of AgBr=4.0xx10^(-13) .

What would be the solubility of AgCl in 0.1 M NaCl solution ? (K_(sp)" for AgCl"=1.2xx10^(-10))

The hydrogen electrode is dipped in a solution of pH 3 at 25^@C . The potential of the cell would be (2.303 RT//F = 0.059V) :

The resistance of a conductivity cell containing 0.001 M KCl solution at 298 K is 1500 Omega . What is the cell constant if conductivity of 0.001 M KCl solution at 298 K is 0.146 X 10^(-3) Scm^(-1) ?