Home
Class 12
CHEMISTRY
The satandard EMF of quinhydrone is 0.69...

The satandard `EMF` of quinhydrone is `0.699V`. The `EMF` of the quinhydrone electrode dipped in a solution with `pH=10` is

A

`0.109V`

B

`-0.109V`

C

`1.289V`

D

`-1.289V`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

`E=E^(c-)-0.059pH`
`=0.699-0.059xx10=0.109V`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The potential of hydrogen electrode having pH=10 is :

The pH of a solution whose [OH^(-)]=10^(-7) M is :

The hydrogen electrode is dipped in a solution of pH=3 at 25^@ C. What is the potential of the electrode?

A saturated calomel electrode is coupled through a salt bridge with a quinhydrone electrode dipping in 0.1 M NH_(4)Cl . The observed EMF at 25^(@)C is 0.152V . Find the dissociated constant of NH_(4)OH . The oxidation potential of saturated calomel electrode =-0.699V at 25^(@)C .

What would be the electrode potential of a silver electrode dipped in a saturated solution of AgCl in contact with 0.1 M KCl solution at 25^(@)C ? E^(c-)._(Ag^(o+)|Ag)=0.799 V K_(sp) of AgCl=1xx10^(-10)