Home
Class 12
CHEMISTRY
Given the ionic equivalent conductivitie...

Given the ionic equivalent conductivities for the following ions `:`
`lambda^(@)._(eq)K^(o+)=73.5cm^(2)ohm^(-1)eq^(-1)`
`lambda^(@)._(eq)Al^(3+)=149cm^(2)ohm^(-1)eq^(-1)`
`lambda^(@)._(eq)SO_(4)^(2-)=85.8cm^(2)ohm^(-1)eq^(-1)`
The `wedge_(eq)^(@)` for potash alum `(K_(2)SO_(4).Al_(2)(SO_(4))_(3).24H_(2)O)` is `:`

A

`215.92`

B

`348.3`

C

`368.2`

D

`108.52`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

`(Eq=` Charge on the iion `//` Total charge `)`
`[K^(o+)]=(1)/(8)mol xx 2=(1)/(4) mol =(1)/(4)Eq`
`[Al^(3+)]=(6)/(8)=(3)/(4)Eq`
`[SO_(4)^(2-)]=(8)/(8)=1Eq`
`wedge_(eq)^(@)K_(2)SO_(4).Al_(2)(SO_(4))_(3).24H_(2)O`
`=lambda_(eq)^(@)(K^(o+))+lambda_(eq)^(@)(Al^(3+))+lambda_(eq)^(@)(SO_(4)^(2-))`
`-=(1)/(4)xx73.5+149xx(3)/(4)+85.8xx1`
`-=18.375+141.75+85.8`
`-=215.92`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

From the following molar conductivities at infinite dilution : wedge_(m)^(@) for Ba(OH)_(2)=457.6Omega^(1)cm^(2)mol^(-1) wedge_(m)^(@) for BaCl_(2)=240.6Omega^(-1) cm^(2)mol^(-1) wedge_(m)^(@) for NH_(4)Cl=129.8 Omega^(-1) cm^(2) mol^(-1) Calculate wedge_(m)^(@) for NH_(4)OH .

The ionic equivalent conductivities of K^(o+), Al^(3+) , and SO_(4)^(2-) ions are x,y, and z S cm^(2) Eq^(-1) , respectively. Calculate wedge_(m)^(@) and wedge_(eq)^(@) for (K_(2)SO_(4).Al_(2)(SO_(4))_(3).24H_(2)O)( Potash alum ).

wedge^(@)._(m) for CaCl_(2) and MgSO_(4) from the given data. lambda_(Ca^(2+))^(@)=119.0S cm^(2)mol^(-1) ltbr. lambda_(Cl^(c-))^(@)=76.3S cm^(2)mol^(-1) lambda_(Mg^(2+))^(@)=106.0S cm^(2)mol^(-1) lambda_(SO_(4)^(2-))^(@)=160.0 cm^(2)mol^(-1)

The conversion of K_(2)Cr_(2)O_(7) into Cr_(2)(SO_(4))_(3) is a process of

The ionic equivalent conductivities of C_(2)O_(4)^(2-),K^(o+), and Na^(o+) ions are x,y, and z S cm^(2) Eq^(-1) respectively. Calculate wedge_(eq)^(@) of (NaOOC-COOK).

Calculate wedge_(m)^(0)" for "CaCl_(2) and MgSO_(4) . lambda_(Ca^(2+))^(0)=119.0S cm^(2)" mol"^(-1) lambda_(Cl^(-))^(0)=76.3S cm^(2) mol^(-1) lambda_(Mg^(2+))^(0)=106 Scm^(2) mol^(-1) lambda_(SO_(4)^(2-))^(0)=160 Scm^(2) mol^(-1)

Balanced the following chemical equations : NaOH+H_(2)SO_(4)toNa_(2)SO_(4)+H_(2)O .

In the reaction, 2FeSO_(4)+H_(2)SO_(4)+H_(2)O_(2)toFe_(2)(SO_(4))_(3)+2H_(2)O . The oxidizing agent is :

The conductivity (k) of a saturated solution of AgBr at 298K is 8.5xx10^(-7)Scm^(-1) . If lambda^(@)._(Ag^(o+)) and lambda^(@)._(Br^(c-)) are 62 and 78 S cm^(2)mol^(-1) , respectively, then calculate the solubility and K_(sp) of AgBr .