Home
Class 12
CHEMISTRY
A quantity of electrical charge that bri...

A quantity of electrical charge that brigns about the depositiion of `4.5g Al` from `Al^(3+)` at the cathode will also produce the following volume `(STP)` of `H_(2)(g)` from `H^(o+)` at the cathode.

A

`44.8L`

B

`22.4L`

C

`11.2L`

D

`5.6L`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

`2H^(o+)+2e^(-) rarr H_(2)`
`Al^(3+)+3e^(-) rarr Al` ,brgt `(W(H_(2)))/(W(Al))=(Eq(H_(2)))/(Eq(Al))=(1)/(9)`
`W(H_(2))=4.5xx(1)/(9)=0.5g=(1)/(4)mol H_(2)`
`=5.6L H_(2) at STP`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Predict the sign of Delta S for the following process : H_(2)O_((g)) rarr H_(2)O_((l))

Complete the following equation: 4Al + 3O_2 to

When a quantity of electricity is passed through CuSO_(4) solution, 0.16 g of copper gets deposited. If the same quantity of electricity is passed through acidulated water, then the volume of H_(2) liberated at STP will be [given : at.wt. of Cu = 64].

Calculate the oxidation number of the element underline in each of the following cases. A. Al in Al_(2)O_(3) b. P in P_(2)O_(5)

Complete the following reactions : (i) C_(2)H_(4)+O_(2)rarr (ii) 4Al+3O_(2)