Home
Class 12
CHEMISTRY
A curent of 3A was passed for 1 hour thr...

A curent of `3A` was passed for 1 hour through an electrolyte solution of `A_(x) B_(y)` in water. If `2.977g ` of `A(` atomic weight `106.4)` was deposited at cathode and `B` was a monovalent ion, the formula of electrolyte was

A

`AB_(2)`

B

`AB`

C

`AB_(3)`

D

`AB_(4)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

`(W)/(E_(w))=(It)/(96500)(A^(y+)+ye^(_)rarr A)`
`(2.977)/(106.4/y)=(3xx1xx60xx60)/(96500)`
`:.y=4implies` Electrolyte is `AB_(4)`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If a circle passes through the point (a, b) and cuts x^2+y^2=4 orthogonally, then the locus of its centre is :

A solution containing 12.5 g of non-electrolyte solution in 175g of water gave a boiling point elevation of 0.7 k. calculate the molar mass of the solute if K_(b) for water is 0.52 K kg mol^(-1) .

0.1 Faraday of current was passed through the electrolytic cell placed in series containing solutions of Ag^(+), Ni^(2+) and Cr^(3+) respectively. The amount of Ag, Ni and Cr deposited will be (at. Mass, Ag=108, Ni=59, Cr=52 )

A solution containing 2.675 g of CoCl_(3).6NH_(3) (molar mass = 267.5 g "mol"^(-1) ) is passed through a cation exchanger. The chloride ions obtained in solution were treated with excess of AgNO_(3) to give 4.78 g of AgCl (molar mass = 143.5 g "mol"^(-1) ). The formula of the complex is : (At. mass of Ag = 108u)

What weight of Ni is plated out in an electrolysis of aqueous NiSO_(4) solution that it takes place to deposit 2G OF Ag in a silver coulometer that is arranged in series with NiSO_(4) electrolytic cell. [ Atomic weight of Ag=107.8 am u , atomic weight of Ni=58.7 am u]

If (a , b) is the midpoint of a chord passing through the vertex of the parabola y^2=4x , then

When a quantity of electricity is passed through CuSO_(4) solution, 0.16 g of copper gets deposited. If the same quantity of electricity is passed through acidulated water, then the volume of H_(2) liberated at STP will be [given : at.wt. of Cu = 64].