Home
Class 12
CHEMISTRY
The combustion of butane in O(2) at 1 ba...

The combustion of butane in `O_(2)` at 1 bar and `298K` shows a decrease in free energy equal to `2.95xx10^(3)kJ mol ^(-1)` in a fuel cell. `K` and `E^(c-)` of the fuel cell are

A

`9.55xx10^(482),1.096V`

B

`9.55,1.096V`

C

`1.023xx10^(966),2.85V`

D

`5.5xx10^(484),0.55V`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

`DeltaG=DeltaG^(c-)=-2.75xx10^(6)J mol^(-1)(` as `P=1bar` and `T=298K)`
`-DeltaG^(c-)=nE^(c-)F`
`E^(c-)=(2.75xx10^(6))/(26xx96500)`
`[underset(4x=-10,n=26)(C_(4)H_(10)+(13)/(2)O_(2))rarrunderset(4x=16)(4CO_(2)+5H_(2)O)]`
`E^(c-)=1.096V`
Also, `E^(c-)=(0.059)/(n)logK_(p)implies1.096=(0.059)/(26)logK_(p)`
`K_(p)=9.55xx10^(482)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Standard free energy change of a reaction is +150 kJ mol^(-1) . Calculate K_(p) at 30^(@)C .

The decomposition of A into products has a value of k as 4.5 xx 10^(3) s^(-1) at 10^(@)C and energy of activation 60 kJ mol^(-1) . At what temperature would k be 1.5 xx 10^(-4) s^(-1) ?

Standard enthalpy change for combustion of methane is –890 kJ "mol"^(-1) and standard entropy change for the same combustive reaction is -242.98 J.K^(-1) at 25^@C . Calculate DeltaG^@ of the reaction.

The rate constant for the reaction : 2N_(2) O_(5) rarr 4NO_(2) +O_(2) is 3.0xx10^(-5) "sec"^(-1) . If the rate is 2.40xx10^(-5) mol "litre"^(-1) "sec"^(-1) then the concentration of N_(2)O_(5) (in mol "litre"^(-1) ) is :

The standard free energy of formation of AgCl(s) at 25^(@)C is -109.7kJ mol^(-1) and [H^(o+)+Cl^(c-)](aq) is -131.2kJ mol^(-1) . Find E^(c-) of a cell up cells, with standard hydrogen electrode, and Cl^(c-)|Ag|AgCl(s) .

The initial rate of a first order reaction is 5.2 xx 10^(-6)" mol.lit"^(-1).s^(-1) at 298 K. When the initial concentration of reactant is 2.6xx10^(-3)" mol.lit"^(-1) , calculate the first order rate constant of the reaction at the same temperature.

In a fuel cell methanol is used as fuel and oxygen is used as an oxidiser. The reaction is : CH_(3)OH(l)+(3)/(2)O_(2)(g)rarr CO_(2)(g)+2H_(2)O(l) At 298 K, standard Gibb's energies of formation for CH_(3)OH(l), H_(2)O(l) and CO_(2)(g) are -166.2, - 237.2 and -394.4 kJ/mol respectively. If standard enthalpy of combustion of methanol is - 726 kJ/mol, effeciency of the fuel cell will be :