Home
Class 12
CHEMISTRY
The total number of Faradays required to...

The total number of Faradays required to oxidize the following separately`:`
a. 1 mol of `S_(2)O_(3)^(2-)` in acid medium
b. 1 Equivalent of `S_(2)O_(3)^(2-)` in acid medium
c. 1 mol of `S_(2)O_(3)^(2-)` in basic medium.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
10

`a. S_(2)O_(3)^(2-)rarr (1)/(2)S_(4)O_(6)^(2-)+e^(-)[1F]`
`b. S_(2)O_(3)^(2-)+5H_(2)Orarr2HSO_(4)^(c-)+8H^(o+)+8e^(-)`
`[1 mol =8F` but `1Eq=1F]`
`c. S_(2)O_(3)^(2-) +10overset(c-)(O)Hrarr 2SO_(4)^(2-)+5H_(2)O+8e^(-)`
`[1mol=8F]`
Total Faradays in `(i),(ii), `and `(iii)=1+1+8=10F`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Explain property of H_(2)O_(2)"with"MnO_(4)^(-) in acidic medium.

Iodine oxidises the S_(2)O_(3)^(2-) ion to :

The amount of current in Faraday is required for the reduction of 1 mol of Cr_2 O_7^(2-) ions to Cr^(3+) is ,

The charge required for the reduction of 1 mol of Cr_(2)O_(7)^(2-) to Cr^(3+) is :

Na_(2)S_(2)O_(3) is oxidised by I_(2) to

Moles of KMnO_4 required to oxidise Imol of FeC_2O_4 in acidic medium is :