Home
Class 12
CHEMISTRY
How many faradays are required to reduce...

How many faradays are required to reduced one mole of `MnO_(4)^(c-)` to `Mn^(2+)` ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`(15F)`

`(15F)`
`8H^(o+)+5e^(-) +MnO_(4)^(c-) rarr Mn^(2+)+4H_(2)O `
`1 mol` of `MnO_(4)^(c-) -=5e^(-)=5F`.
`3 mol `of `MnO_(4)^(C-)=5xx3=15F`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many faraday of electricity is required to reduce 1 mole of MnO_(4)^(-) ions to Mn^(2+) ions?

The charge required for the reduction of 1 mole of MnO_(4)^(-) to MnO_(2) is

How many Faradays are required to liberate 8 g of hydrogen ?

The coulombs of electricity required for reduction of 1 mol of MnO_(4)^(-) to Mn^(2+) are :