Home
Class 12
CHEMISTRY
The EMF of the cell : Pt, H(2)(1atm)|H...

The `EMF` of the cell `:`
`Pt, H_(2)(1atm)|H^(o+)(aq)||AgCl|Ag` is `0.27` at `0^(@)C` and `0.26V` at `25^(@)C`, respectively. The heat of the reaction occuring inside the cell at `25^(@)C` is `………………….. kJ K^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`(-54.8kJ K^(-1))`

`(-54.9k J K^(-1))`
`((delE)/(delT))_(P)=((0.26-0.27)/(35-25))=(-0.01)/(10)V K^(-1)[n_(cell)=1]`
`DeltaH=-nF[E_(cell)(at 25^(@)C)-T((delE)/(delT))_(P)]`
`DeltaH=-1xx96500[0.27-298(-(0.01)/(10))]`
`DeltaH=-1xx96500Cxx0.568V K^(-1)=-54812 J K^(-1)`
`=-54.8 k J K^(-1)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate pH of the half cell : Pt,H_(2)(1 atm)|H_(2)SO_(4)" "E^(c-)=-0.3V

Standard EMF of the cell: Cu||Cu^(2+) (1m)||Ag^(+) (1m)|Ag is 0.46 at 25^@C . Find the value of standard free energy charge for the reaction that occurs in the cell.

For the cell Zn|ZnCl_(2)(m)|AgCl,E is 1.24V at 25^(@)C and 1.260V at 35^(@)C of m=10^(-3) . Write down the cell reaction and calculate DeltaG, DeltaH, and DeltaS at 25^(@)C .

An alloy of Pb-Ag weighing 1.08 g was dissolved in dilute HNO_(3) and the volume made to 100 mL. A silver electrode was dipped in the solution and the e.m.f. of the cell set up Pt(s), H_(2)(g)"|"H^(+)(1M)"||"Ag^(+)(aq)"|"Ag(s) was 0.62 V. If E_("cell")^(@)=0.80V , what is the percentage of Ag in the alloy ? (At 25^(@)C, 2.303RT//F=0.06 )

The standard potential of a cell using the reaction +3HgO(s)+2(overset(c-)(O)H) (aq) is 0.489V at 25^(@)C . What is the equilibrium constant of the reaction ?

The EMF of the cell : Cd|CdCl_(2)( solution )(1atm)|AgCl(s)|Ag is 0.675 at 25^(@)C . The temperature coefficient of the cell is -6.5xx10^(-4) d e g r e e^(-1) . Find the change in heat content and entropy for the electrochemical reaction that occurs when 1F of electricity is drawn for it.

The reduction potentials of Zn, Cu, Ag, H_(2) and Ni are -0.76, +0.34, +0.80, 0.00 and -0.25 respectively. Which of the following reaction will provide maximum voltage ?

The EMF of the following cellis 1.05V at 25^(@)C: Pt,H_(2)(g)(1.0 atm)|NaOH(0.1m),NaCl(0.1M)|AgCl(s),Ag(s) a. Write the cell reaction, b. Calculate pK_(w) of water.

For a cell involving two electron changes, E_("cell")^(@) =0.3V at 25^(@)C . The cell equilibrium constant of the reaction is