Home
Class 12
CHEMISTRY
Given : Fe^(2+)(aq)+2e^(-) rarr Fe(s),...

Given `:`
`Fe^(2+)(aq)+2e^(-) rarr Fe(s), " "E^(c-)=-0.44V`
`Al^(3)+3e^(-) rarr Al(s)," "E^(c-)=-1.66V`
`Br^(2+)+2e^(-)rarr 2Br^(c-)(aq)" "E^(c-)=-1.08V`
The decreasing order of reducing power is `………………………………..` .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`(Al>Fe>Br^(c-))`

`(AlgtFegtBr^(c-))`
More the oxidation potential, more the reducing power.
`:. E^(c-)._(o x i d (Al|Al^(3+))(+1.66C))gtE^(c-)._( o x i d(Fe|Fe^(2+)))(0.044V)gt`
`E^(c-)._(o x i d(2Br^(c-)|Br_(2)))(-1.08V)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The electrode potential of some half cell reactions are : Cl_(2) + 2e^(-) rarr 2 Cl^(-)(aq), E^(@) = + 1.36 V O_(2)+2H^(+)(aq) + 2e^(-) rarr H_(2)O_(2) (aq) , E^(@) = + 0.65 V F_(2)+2e^(-) rarr 2F^(-)(aq), E^(@) = + 2.87 V H_(2)O+ 2e^(-) rarr H_(2)(g) + 2OH^(-) (aq), E^(@) = - 0.83 V The strongest oxidising agent is :

The standard reduction potential at 298 K for the following half cell reactions are given below Zn^(2+)(aq)+2e^(-) to Zn(s) " " E^(@)=-0.762V Cr^(3+)(aq)+3e^(-)toCr(s) " " E^(@)=-0.740V 2H^(+)(aq)+2e^(-) toH_(2)(g) " " E^(@)=0.0V Fe^(3+)(aq)+e^(-) toFe^(2+)(aq) " " E^(@)=0.77V . Which is the strongest reducing agent ?

Given below are the half cell reactions : Mb^(2+)+2e^(-) rarr Mn, E^(@)= -1.18 V 2(Mn^(3+)+e^(-)rarr Mn^(2+)), E^(@)= +1.51V The E^(@) for 3Mn^(2+) rarr Mn + 2 Mn^(3+) will be

The standard reduction potential at 298 K for the following half cell reaction are Zn^(2)(aq) + 2e rarr Zn(s)E^@ = -0.762 V Cr^(3+)(aq) + 3e rarr Cr(s)E^@ = 0.740 V 2H^+(aq)+ 2e rarr H_2(g)E^@ = 0.0V F_2(g) + 2e rarr 2F^(-) (aq)E^@ = 2.87 V Which of the following is strongest reducing agent ?

From the following data at 25^(@)C Cr^(3+)(aq.)+3e^(-)rarr Cr^(2+)(aq.) , E^(@)= -0.424V Cr^(2+)(aq.)+2e^(-) rarr Cr(s), " "E^(@)= -0.900V Find E^(@) at 25^(@)C for the reaction : Cr^(3+)+3e^(-) rarr Cr(s)

E^(@) of three mctals A, B, C are +0.44 V, +1.37 V and -1.35 V . Arrange the metals in increasing order of their reducing power.

Using the data given below, E_(Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+))^(Ɵ)=1.33V " " E_(Cl_(2)//Cl^(-))^(Ɵ)=1.36V E_(MnO_(4)^(-)//Mn^(2+))^(Ɵ)=1.51V" " E_(Cr^(3+)//Cl)^(Ɵ)=0.74V the order of reducing power is