Home
Class 12
CHEMISTRY
13.5 g of Al get deposited when electr...

13.5 g of Al get deposited when electricity is passed through solution of `AlCl_3` . The number of faradays used are

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`(1.5F)`

`(1.5F)`
`1F=1Eq or Al =(27)/(3)=9g (n ` factor for `Al=3)`
`9g of Alimplies1F`
`13.5 of Al =(1xx13.5)/(9)=1.5F`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

i) According to the equation Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu , how many moles of copper are deposited when 965C of electricity is passed through a solution of Cu^(2+) ions? (1F=96500 C) .

Two Faraday of electricity is passed through a solution of CuSO_(4) . The mass of copper deposited at the cathode is : (at. mass of Cu =63.5 amu)

When a quantity of electricity is passed through CuSO_(4) solution, 0.16 g of copper gets deposited. If the same quantity of electricity is passed through acidulated water, then the volume of H_(2) liberated at STP will be [given : at.wt. of Cu = 64].

How many coulombs of electricity are consumed when a 100 mA current is passed through a solution of AgNO_(3) for half an hour during an electrolysis experiment ?