Home
Class 12
CHEMISTRY
Electrolysis of dilute aqueous NaCl solu...

Electrolysis of dilute aqueous `NaCl` solution was carried out by passing `10mA` current. The time required to liberate `0.01mol` of `H_(2)` gas at the cathode is `(1F=96500C mol ^(-1))`

A

`9.65xx10^(4)s`

B

`19.3xx10^(4)s`

C

`28.95xx10^(4)s`

D

`38.6xx10^(4)s`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
b

`2H_(2)+e^(-)rarr H_(2)+2overset(c-)(O)H`
For `0.01 mol H_(2),0.02mol ` of electrons are consumed.
Charge required `-0.02xx96500C=Ixxt`
Time required `=(0.02xx96500)/(10xx10^(-3))=19.3xx10^(4)s`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Electrolysis of dilute aqueous sodium chloride solution was carried out by passing 10 milliampere current. The time required to liberate 0.01 mol of H_2 gas at the cathode is (1 Faraday = 96500 C mol^(-1) ).

At S.T.P. 0.50 mol of H_(2) gas and 1.-0 mol of He gas

The number of atoms in 0.1 mol of a triatomic gas is : (N_A = 6.02 xx 10^23 "mol"^(-1) )

The volume of 0.1 M H_2SO_4 required to neutralise 50 ml of 0.2 M NaOH solution is

A solution of Ni(NO_3)_2 is electrolysed between platinum electrodes using a current of 5 amperes for 20 minutes. What mass of nickel is deposited at the cathode?[molar mass of Ni = 58.7gma " mol"^(-1) ]

Calculate the mass of sodium acetate required to make 500 mL of 0.375 molar aqueous solution.Molar mass of sodium acetate is 82.0 g mol^-1