Home
Class 12
CHEMISTRY
The half-life periofs of a reaction at i...

The half-life periofs of a reaction at initial concentration `0.1 mol L^(-1)` and `0.5 mol L^(-1)` are `200s` and `40 s`, respectively. The order of the reaction is

A

`1`

B

`1//2`

C

`2`

D

`0`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

(c ) `[A]_(0) = 0.1 M rarr t_(1//2) = 200s` …(i)
`[A]_(0) = 0.5 M rarr t_(1//2) = 40 s` …(ii)
Form cases (i) and (ii), we can conclude
`t_(1//2) prop [A]_(0)^(-1)`
Therefore, it is a second order reaction.
Alternatively,
`((t_(2))/(t_(1))) = ((a_(1))/(a_(2)))^(n-1) rArr ((40)/(200)) = ((0.1)/(0.5))^(n-1)`
`rArr ((1)/(5))^(1) = ((1)/(5))^(n-1)`
`:. n-1 = 1`
`n = 2`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The half-life period of a certain reaction is directly proportional to initial concentration of the reactant. Predict the order of the reaction and white the expression to calculate the half-life period of the reaction.

Calculate the half-life period of a first order reaction if rate constant is 0.45 mi n^(_1) .

The rate equation for a reaction AtoB is r=k[A]^(0) . If the initial concentration of the reactant is a mol dm^(-3) , the half life period of the reaction is

Half life period of a reaction is directly proportional to initial concentration of the reactant. What is the order of this reaction?

The rate of a first order reaction is 1.5xx10^(-2) mol L^(-1) "min"^(-1) at 0.5 M concentration of the reactant . The half life of the reaction is :