Home
Class 12
CHEMISTRY
The hydrolyiss of methyl acetate in aque...

The hydrolyiss of methyl acetate in aqueous solution is has been studied by titrating the liberated acetic acid against `NaOH`. The concentration of ester at different times is given below:
`|{:("t (min)",0,30,60,90),(C (Mol L^(-1)),0.8500,0.8004,0.7538,0.7096):}|`
Show that it follows a pseudo first order reaction, as the concentration of water remains nearly constant `(55 mol L^(-1))` during the course of the reaction . What is the value of `k'` in the equation ?
Rate `= k'[CH_(3)COOCH_(3)][H_(2)O]`

Text Solution

Verified by Experts

For a pseudo first order reaction, the reaction should be first order w.r.t. ester when `[H_(2)O]` is constant `k` for pseudo first order reaction is:
For first order reaction: rate `= k[CH_(3)COOCH_(3)]` …(i)
For pseudo first order reaction:
Rate `= k'[CH_(3)COOCH_(3)][H_(2)O]`
Compare Eqs. (i) and (ii),
`k[CH_(3)COOCH_(3)] = k'[CH_(3)COOCH_(3)][H_(2)O]`
`:. k = k' [H_(2)O]`
Thus rate constant `k` for pseudo first order reaction is:
`k = (2.303)/(t)log.(c_(0))/(c_(t))`, where `c_(0)` is the initial concentration of ester and `c_(1)` is the concentration of ester left after time `t`.
Thus, when `t = 30 min`
`k = (2.3)/(30) log.((0.85)/(0.8004)) = 2.004 xx 10^(-3) min^(-1)`
When `t = 60 min`
`k = (2.3)/(60) log.((0.85)/(0.7538)) = 2.002 xx 10^(-3) min^(-1)`
When `t = 90 min`
`k = (2.3)/(90) log.((0.85)/(0.7096)) = 2.005 xx 10^(-3) min^(-1)`
It can be seen that `k'[H_(2)O]` is constant and equal to `2.004 xx 10^(-3) min^(-1)` and hence it is pseudo first order reaction. Thus, `k'` can be determined as follows:
`k'[H_(2)O] = 2.004 xx 10^(-3) min^(-1)`
`k'(55 min L^(-1)) = 2.004 xx 10^(-3) min^(-1)`
`:. k' = (2.004 xx 10^(-3) min^(-1))/(55 mol L^(-1)) = 3.64 xx 10^(-5) mol^(-1) L min^(-1)`
Note: Units of k' represent second order reaction.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Rate constant of a reaction is k = 3.14 xx 10^(-4) mol L^(-1)s^(-1) . What is the order of the reaction.

In I order reaction the initial concentration of the reactant as 0.05 mole/litre and the rate constant 1.5xx10^(-3)" min"^(-1) . What is the initial rate of the reaction.

In a first order reaction the concentration of the reactant decreases from 800 mol/ dm^(3) to 50 mol/ dm^(3) in 2xx10^(4) sec . The rate constant of the reaction in sec^(-1) is :

The rate of a first order reaction is 1.5xx10^(-2) mol L^(-1) "min"^(-1) at 0.5 M concentration of the reactant . The half life of the reaction is :

In a reaction 2A product, the concentration of A decreases from 0.5 mol L-1 to 0.4 mol L-1 in 10 minutes. Calculate the rate during this interval.