Home
Class 12
PHYSICS
A cannon and a target are 5.10Km apart ...

A cannon and a target are 5.10Km apart and located at the same level. How soon will the shell launched with the initial velocity 240m/s reach the target in the absence of air drag?

Text Solution

Verified by Experts

Here, `v_(0) = 240 ms^(-1), R = 5.10 km= 5100 m`
`g=9.8 ms^(-2), alpha`=? `R=(v_(0)^(2) sin 2alpha)/g`
`sin 2alpha =(Rg)/v_(0)^(2) rArr alpha = 30^(@)` or `60^(@)`
using `=T=(2v_(0)sin alpha)/g`
When, `a = 30^(@), T_(1) =(2 xx 240 xx 0.5)/(9.8) = 24.5 s`
When, `alpha =60^(@), T_(2) =(2 xx 240 xx 0.867)/9.8 = 42.41` s
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-3 (Circular Motion)|7 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two balls of equal masses are thrown upwards, along the same vertical direction at an interval of 2 seconds, with the same initial velocity of 40m//s . Then these collide at a height of (Take g=10m//s^(2) ).

A cannon of mass 5m (including a shell of mass m) is at rest on a smooth horizontal ground, fires the shell with its barrel at an angle theta with the horizontal at a velocity u relative to cannon. Find the horizontal distance of the point where shell strikes the ground from the initial position of the cannon :-

A cannon of mass 1000 kg located at the base of an inclined plane fires a shell of mass 50 kg in horizontal direction with velocity 180 km//h . The angle of inclination of the inclined plane with the horizontal is 45^(@) . The coefficient of friction between the cannon and inclined plane is 0.5 . The maximum height, in metre, to which the cannon can ascend the inclined plane as a result of recoil is

A bullet of mass 20 g leaves a riffle at an initial speed 100 m/s and strikes a target at the same level with speed 50 m/s. The amount of work done by the resistance of air will be

An observer having a gun observes a remotely controlled balloon. When he first noticed the balloon, it was at an altitude of 800m and moving vertically upward at a constant velocity of 5m//s . The horizontal displacement of balloon from the observer is 1600m . Shells fired from the gun have an initial velocity of 400 m//s at a fixed angle theta ( sin theta =3//5 and cos theta =4//5 ) . The observer having gun waits ( for some time after observing the balloon ) and fires so as to destroy the balloon. Assume g=10m//s^(2) . Neglect air resistance. The altitude of the collosion above ground level is

An observer having a gun observes a remotely controlled balloon. When he first noticed the balloon, it was at an altitude of 800m and moving vertically upward at a constant velocity of 5m//s . The horizontal displacement of balloon from the observer is 1600m . Shells fired from the gun have an initial velocity of 400 m//s at a fixed angle theta ( sin theta =3//5 and cos theta =4//5 ) . The observer having gun waits ( for some time after observing the balloon ) and fires so as to destroy the balloon. Assume g=10m//s^(2) . Neglect air resistance. The flight time of the shell before it strikes the balloon is

A car P is moving with a uniform speed 5sqrt(3) m//s towards a carriage of mass 9 kg at rest kept on the rails at a point B as shown in the figure. The height AC is 120 m. Cannon balls of 1 kg are fired from the car with an initial velocity 100 m/s with respect to the car at an angle 30^@ with the horizontal. The first cannon ball hits the stationary carriage after a time t_0 and sticks to it. Determine t_0 . (in sec)

A projectile is fired vertically from the earth's surface with an initial speed of 10 km//s . Neglecting air drag, how high above the surface of earth will it go?

A bullet of mass 10g leaves a rifle at an intial velocity of 1000m/s and strikes the earth at the same level with a velocity of 500m/s. The work done in joule to overcome the resistance of air will be

A projectille covers a horizontal distance of 6 m, when it reaches 10 m above the level of projection, how farther should if travel horizontally to reach back the same height , if its horizontal range is 20 m ?