Home
Class 12
PHYSICS
The ceiling of a long hall is 25 m high....

The ceiling of a long hall is 25 m high. What is the maximum horizontal distance that a ball thrown with a speed of `40 m//s` can go without hitting the ceilling of the hall ? (g = `10 m//s^(2)`)

Text Solution

Verified by Experts

Here, H = 20 m, u = 40 `ms^(-1)`. Suppose the ball is thrown at an angle `theta` with the horizontal.
Now, `H=(u^(2)sin^(2)theta)/(2g) rArr 20 = ((40)^(2) sin^(2)theta)/(2 xx 10)`
or, `sin theta = 0.5` or, `theta = 30^(@)`
Now, `R=(u^(2)sin 2theta)/g =((40)^(2) xx sin 120^(@))/10`
`=((40)^(3) xx 0.866)/10 = 138.56` cm
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-3 (Circular Motion)|7 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The ceiling of a long hall is 25 m high. What is the maximum horizontal distance if a ball thrown with a speed of 40 ms^(-1) can go without hitting the ceiling of the hall ?

The ceiling of a long hall is 20 m high. What is the maximum horizontal distance that a ball thrown with a speed of 40 m can go without hitting the ceiling of hall (g=10 ms^(-2)) ?

The ceiling of a tunnel is 5 m high. What is the maximum horizontal distance that a ball thrown with a speed of 20 ms^(-1) can go without hitting the ceiling of the tunnel (g= 10ms^(-2))

The ceiling of a hall is 40m high. For maximum horizontal distance, the angle at which the ball may be thrown with a speed of 56ms^(-1) without hitting the ceiling of the hall is

A ball is thrown up at a speed of 4.0 m/s. Find the maximum height reached by the ball. Take g=10 m//s^2 .

A pebble is thrown vertically upwards with a speed of 20 m s^(-1) . How high will it be after 2 s? (Take g = 10 m s^(-2) )

A ball is throuwn with a speed of 20 m//s from top of a buling 150 m high and simultaneously another ball is thrown vertically upward witn a speed of 30 m/s from the foot of the builing . Find the time when both the balls will meet (g =10 m//s^2)

A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 150 m. With the same speed how high above the ground can the cricketer throw the ball?

You throw a ball straight up with an initial speed of 10 m/s. Take upward direction as + Y axis and g = 10 m//s^(2) :-

A ball is thrown at a speed of 20 m/s at an angle of 30 ^@ with the horizontal . The maximum height reached by the ball is (Use g=10 m//s^2 )