Home
Class 12
PHYSICS
A ball is throw from the top of a towe...

A ball is throw from the top of a tower of 61 m high with a velocity `24.4 ms^(-1)` at an elevation of `30^(@)` above the horizon. What is the distance from the foot of the tower to the point where the ball hits the ground ?

Text Solution

Verified by Experts


`h=1/2"gt"^(2) -(u sin theta)t rArr t=5` seconds
Also, `d=(u cos theta)t = 105.65` m
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-3 (Circular Motion)|7 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is thrown from the top of a tower with an initial velocity of 10 m//s at an angle of 30^(@) above the horizontal. It hits the ground at a distance of 17.3 m from the base of the tower. The height of the tower (g=10m//s^(2)) will be

A ball is thrown from the top of a tower with an intial velocity of 10 m//s at an angle 37^(@) above the horizontal, hits the ground at a distance 16 m from the base of tower. Calculate height of tower. [g=10 m//s^(2)]

A ball is thrown from the top of 36m high tower with velocity 5m//ss at an angle 37^(@) above the horizontal as shown. Its horizontal distance on the ground is closest to [ g=10m//s^(2) :

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50ms^-1 making an angle 30^@ with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. (g=10 ms^-2)

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50ms^-1 making an angle 30^@ with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. (g=10 ms^-2)

A ball is thrown from the top of a 35m high tower with initial velocity of magnitude u=80" ms"^(-1) at an angle 25^(@) with horizontal. Find the time to reach the ground and the horizontal distance covered by the ball.

A ball is thrown from the top of a 35m high tower with initial velocity of magnitude u=80" ms"^(-1) at an angle 25^(@) with horizontal. Find the time to reach the ground and the horizontal distance covered by the ball.

A ball is thrown vertically upwards from the top of tower of height h with velocity v . The ball strikes the ground after time.

A ball is thrown from a point in level with velocity u and at a horizontal distance r from the top os a tower of height h . At what horizontal distance x from the foot of the tower does the ball hit the ground ?

An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distance of 50 m with an initial velocity of 10 ms^(-1) and making an angle 30^(@) with the horizontal. The object hits the tower at certain height. The height from the bottom of the tower, where the object hits the tower is (Take, g = 10 ms^(-2))