Home
Class 12
PHYSICS
A projectile is thrown with a velocity o...

A projectile is thrown with a velocity of `10sqrt(2) ms^(-1)` at an angle of 45° with the horizontal. The time interval between the moments when the speeds are `sqrt(125) ms^(-1)` is (g=10`ms^(-2)`)

Text Solution

Verified by Experts


`u_(n) = 10, u_(y)=0`
`v^(2) =v_(x)^(2) + v_(y)^(2)`
`125 = 100 +v_(y)^(2)`
`Deltat =(2v_(y))/g =(2 xx 5)/10 = 1s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-3 (Circular Motion)|7 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A projectile is thrown with a velocity of 10 ms^(-1) at an angle of 60^(@) with horizontal. The interval between the moments when speed is sqrt(5g) m//s is (Take, g = 10 ms^(-2))

A projectile is thrown with a velocity of 18 m/s at an angle of 60^@ with horizontal. The interval between the moment when speed is 15 m/s is (g = 10 m/s^2)

A particle is projected with a speed 10sqrt(2) ms^(-1) and at an angle 45^(@) with the horizontal. The rate of change of speed with respect to time at t = 1 s is (g = 10 ms^(-2))

A ball is projected with a velocity 20 sqrt(3) ms^(-1) at angle 60^(@) to the horizontal. The time interval after which the velocity vector will make an angle 30^(@) to the horizontal is (Take, g = 10 ms^(-2))

A projectile is thorwn with a velocity of 50ms^(-1) at an angle of 53^(@) with the horizontal Choose the incorrect statement (A) It travels vertically with a velocity of 40 ms–1 (B) It travels horizontally with a velocity of 30 ms–1 (C) The minimum velocity of the projectile is 30 ms–1 (D) None of these

A projectile is thrown with an initial velocity of (a hati +b hatj) ms^(-1) . If the range of the projectile is twice the maximum height reached by it, then

A projectile is thrown with an initial velocity of (a hati + hatj) ms^(-1) . If the range of the projectile is twice the maximum height reached by it, then

A projectile is thrown with an initial velocity of (a hati +b hatj) ms^(-1) . If the range of the projectile is twice the maximum height reached by it, then

A body is projected with velocity 24 ms^(-1) making an angle 30° with the horizontal. The vertical component of its velocity after 2s is (g=10 ms^(-1) )

A body is thrown with the velocity 20ms^(-1) at an angle of 60^@ with the horizontal. Find the time gap between the two positions of the body where the velocity of the body makes an angle of 30^@ with horizontal.