Home
Class 12
PHYSICS
A staircase contains three steps each 10...

A staircase contains three steps each `10 cm high and 20 cm` wide. What should be the minimum horizontal velocity of the ball rolling off the uppermost plane so as to hit directly the lowest plane ? `("in" m s^-1)`.
.

Text Solution

Verified by Experts


h = 30 cm
S = 60 cm `=vsqrt((2h)/g)`
`=v sqrt((2 xx 30)/1000) = vsqrt(3/50)`
`therefore v=60/100 sqrt(50/3) = 3/5 xx 5 sqrt(2/3) = sqrt(3) xx sqrt(2)`
=2.45 m/s
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-3 (Circular Motion)|7 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide figure. What should be the minimum horizontal velocity of a bal rolling off the upper most plane so as to hit directly the lowest plane?

A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide figure. What should be the minimum horizontal velocity of a bal rolling off the upper most plane so as to hit directly the lowest plane?

A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide figure. What should be the minimum horizontal velocity of a bal rolling off the upper most plane so as to hit directly the lowest plane?

A stair case contains ten steps each 10cm high and 20 cm wide. The minimum horizontal velocity with which the ball has to be rolled off the upper most step, so as to hit directly the edge of the lowest steps is (approximately)

The ceiling of a long hall is 20 m high. What is the maximum horizontal distance that a ball thrown with a speed of 40 m can go without hitting the ceiling of hall (g=10 ms^(-2)) ?

The ceiling of a tunnel is 5 m high. What is the maximum horizontal distance that a ball thrown with a speed of 20 ms^(-1) can go without hitting the ceiling of the tunnel (g= 10ms^(-2))

A car goes on a circular horizontal road of radius 100 m. What should be the minimum coefficient of friction between the tyres and the road so that it completes the circle with velocity 10 m/s without slipping ? (Take g=10m//s^(2) )

Two identical balls of equal masses A and B, are lying on a smooth surface as shown in the figure. Ball A hits the ball B (which is at rest) with a velocity v=16ms^-1 . What should be the minimum value of coefficient of restitution e between A and B so that B just reaches the highest point of inclined plane? (g=10ms^-2)

In a morning walk three persons step off together, their steps measure 80 cm, 85 cm and 90 cm respectively. What is the minimum distance each should walk so that he can cover the distance in complete steps?

A ball is dropped from a bridge at a height of 176.4 m over a river. After 2s, a second ball is thrown straight downwards. What should be the initial velocity of the second ball so that both hit the water simultaneously?