Home
Class 12
PHYSICS
A stone is thrown horizontally with the ...

A stone is thrown horizontally with the velocity 15m/s. Determine the tangential and normal accelerations of the stone in 1 second after it begins to move.

Text Solution

Verified by Experts

The horizontal component of acceleration is zero. The net acceleration of the stone is directed vertically downward and is equal to the acceleration due to gravity g.
Thus, `a=g = sqrt(a_(1)^(2) + a_(n)^(2))`
from figure we can see that
`cos theta =v_(x)/v =a_(c )/a =a_( c)/g`
and `sin theta =v_(y)/v =a_(t)/a =a_(t)/g`
Hence, `a_(t) =gv_(y)/v =(g^(2)t)/sqrt(v_(x)^(2) +g^(2)t^(2))`
and `a_( c) gv_(s)/v =(gv_(x))/sqrt(v_(x)^(2) + g^(2)t^(2))`
on substituting numerical values,
`v_(x) =15 m//s, g=9.8 m//s^(2)`
we get, `a_( t)=5.4 m//s^(2)` and `a_(n) =8.2 m//s^(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-3 (Circular Motion)|7 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is thrown horizontally with the velocity v_(x) = 15m//s . Determine the normal and tangential accelerations of the stone in I second after begins to move.

A stone is thrown horizontally with velocity u. The velocity of the stone 0.5 s later is 3u/2. The value of u is

A stone is thrown horizontally with the velocity u = 15m/s from a tower of height H = 25 m. Find (i) the time during which the stone is in motion , (ii) the distance from the tower base to the point where the stone will touch the ground (iii) the velocity v with which it will touch the ground (iv) the angle theta the trajectory of the stone makes with the horizontal at the point stone touches the ground (Air resistance is to be neglected). (g=10ms^(-2)) .

A stone is thrown horizontally with a velocity of 10m//sec . Find the radius of curvature of it’s trajectory at the end of 3 s after motion began. (g=10m//s^(2))

A stone is thrown horizontally with a velocity of 10m//sec . Find the radius of curvature of it’s trajectory at the end of 3 s after motion began. (g=10m//s^(2))

A stone is thrown in a vertically upward direction with a velocity of 5 m//s . If the acceleration of the stone during its motion is 10 m//s^(2) in the downward direction, what will be the height attained by the stone and how much time will take to reach there ?

A stone is thrown horizontally with velocity g ms^(-1) from the top of a tower of height g metre. The velocity with which it hits the ground is (in ms^(-1) )

A stone is thrown upwards with velocity 25m/s. Another stone is simultaneously thrown downward from the same point with speed 10 m/s. When the first stone is at a height 10 m. what is the relative velocity of first stone w.r.t second ?

A stone is thrown downwards with velocity 10 m/s from the roof of a builng and it reaches the ground with speed 40 m/s. the height of the building would be