Home
Class 12
PHYSICS
A body is projected down from height of ...

A body is projected down from height of 60 m with a velocity `10 ms ^(-1)` at angle `30^(@)` to horizontal. The time of flight of the body is `[g = 10 ms ^(-2)]`

A

1s

B

2s

C

3s

D

4s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is projected from the top of a tower with velocity 20ms^(-1) making an angle 30^(@) with the horizontal. If the total time of flight is 5s and g=10ms^(-2)

A bullet is projected upwards from the top of a tower of height 90 m with the velocity 30 ms^(-1) making an angle 30^(@) with the horizontal. Find the time taken by it to reach the ground is (g=10 ms^(-2))

A body is projected at an angle 30° with a velocity 42 ms^(-1) Its maximum height is

A body is projected with a velocity 60 ms ^(-1) at 30^(@) to horizontal . Its initial velocity vector is

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50ms^-1 making an angle 30^@ with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. (g=10 ms^-2)

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50ms^-1 making an angle 30^@ with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. (g=10 ms^-2)

A body is projected with velocity 24 ms^(-1) making an angle 30° with the horizontal. The vertical component of its velocity after 2s is (g=10 ms^(-1) )

A body is projected horizontally from a height of 78.4 m with a velocity 10 ms^(-1) . Its velocity after 3 seconds is [g = 10 ms^(-2) ] (Take direction of projection on veci and vertically upward direction on j)

A body is project at t= 0 with a velocity 10 ms^-1 at an angle of 60 ^(@) with the horizontal .The radius of curvature of its trajectory at t=1s is R. Neglecting air resitance and taking acceleration due to gravity g= 10 ms^-2 , the value of R is :

A body of mass 2kg is projected from the ground with a velocity 20ms^(-1) at an angle 30^(@) with the vertical. If t_(1) is the time in seconds at which the body is projected and t_(2) is the time in seconds at which it reaches the ground, the change in momentum in kgms^(-1) during the time (t_(2)-t_(1)) is