Home
Class 12
PHYSICS
A person, standing on the roof of a 40 m...

A person, standing on the roof of a 40 m high tower, throws a ball vertically upwards with speed 10 m/s. Two seconds later, he throws another ball again in vertical direction (use `g=10(m)/(s^2)`). Both the balls hit the ground simultaneously.

A

`45^(@)`

B

`30^(@)`

C

`60^(@)`

D

`15^(@)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is projected vertically up with speed 20 m/s. Take g=10m//s^(2)

A man standing on the edge of the terrace of a high rise building throws a stone, vertically up with at speed of 20 m//s . Two seconds later, an identical stone is thrown vertically downwards with the same speed of 20 m ,. Then

A ball is projected vertically up wards with a velocity of 100 m/s. Find the speed of the ball at half the maximum height. (g=10 m//s^(2))

A man is standing on top of a building 100 m high. He throws two ball vertically, one at t=0 and after a time interval (less than 2 seconds). The later ball is thrown at a velocity of half the first. At t=2, both the balls reach to their and second ball is +15m. Q. The speed of first ball is

A ball is thrown vertically upward with a velocity of 20 m/s. Calculate the maximum height attain by the ball.

A ball thrown vertically upwards with an initial velocity of 1.4 m//s. The total displcement of the ball is

A girl standing on a stationary lift (open from above) throws a ball upwards with initial speed 50 m s^(-1) . The time taken by the ball to return to her hands is (Take g = 10 m s^(-2) )

A student is able to throw a ball vertically to maximum height of 40m. The maximum distance to which the student can throw the ball in the horizonal direction:-

A man is standing on top of a building 100 m high. He throws two ball vertically, one at t=0 and after a time interval (less than 2 seconds). The later ball is thrown at a velocity of half the first. At t=2 , both the balls reach to their maximum heights at this time the vertical gap between first and second ball is +15m . Q. The speed of first ball is

A ball is thrown vertically upward with a speed of 20 m/s. Draw a graph showing the velocity of the ball as a function of time as it goes up and then comes back.