Home
Class 12
PHYSICS
A body is projected at an angle of 30^@ ...

A body is projected at an angle of `30^@` with the horizontal and with a speed of `30 ms^-1`. What is the angle with the horizontal after `1.5 s` ? `(g = 10 ms^-2)`.

A

zero

B

`60^(@)`

C

`45^(@)`

D

`90^(@)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected at an angle theta =30^@ with the horizontal, with a velocity of 10ms^(-1) . Then

A ball is projected at an angle 30° with the horizontal with the velocity 49 ms^(-1) . The horizontal range is

A body is projected at angle 30° to the horizontal with a velocity 50 ms^(-1) maximum height of projectile is

A ball is projected at an angle 60^(@) with the horizontal with speed 30 m/s. What will be the speed of the ball when it makes an angle 45^(@) with the horizontal ?

A stone is projected at angle of tan^(-1)(3//4) to the horizontal with a speed of 30ms^(-1) . Find its position after 2 seconds. g = 10ms^(-1) ?

A body is projected at angle 30° to horizontal with a velocity 50 ms^(-1) . Its time of flight is (g=10 m//s^2 )

A body is projected at an angle 60^@ with horizontal with kinetic energy K. When the velocity makes an angle 30^@ with the horizontal, the kinetic energy of the body will be

A particle of mass 1 kg is projected at an angle of 30^(@) with horizontal with velocity v = 40 m/s . The change in linear momentum of the particle after time t = 1 s will be (g = 10 m// s^(2) )

A ball is projected at an angle of 30^(@) above with the horizontal from the top of a tower and strikes the ground in 5s at an angle of 45^(@) with the horizontal. Find the height of the tower and the speed with which it was projected.

A stone is projected with speed of 50 ms^(-1) at an angle of 60^(@) with the horizontal. The speed of the stone at highest point of trajectory is