Home
Class 12
PHYSICS
A stone is projectef from level ground s...

A stone is projectef from level ground such that its horizontal and vertical components of initial velocity are `u_x=10(m)/(s)` and `u_y=20(m)/(s)` respectively. Then the angle between velocity vector of stone one second before and one second after it attains maximum height is:

A

2.5 m

B

0.8 m

C

0.9 m

D

0.45 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is projected from level ground at t=0 sec such that its horizontal and vertical components of initial velocity are 10(m)/(s) and 20(m)/(s) respectively. Then the instant of time at which tangential and normal components of acceleration of stone are same is: (neglect air resistance) g=10(m)/(s^2) .

A stone is projected from level ground at t=0 sec such that its horizontal and vertical components of initial velocity are 10(m)/(s) and 20(m)/(s) respectively. Then the instant of time at which tangential and normal components of acceleration of stone are same is: (neglect air resistance) g=10(m)/(s^2) .

A and B are thrown vertivally upward with velocity 5m/s and 10 m/s respectively (g=10 m//s^2 ) . Find separtion between them after one second .

A body is projected with an initial Velocity 20 m/s at 60° to the horizontal. Its initial velocity vector is- (g=10 m//s^2 )

An object is thrown vertically upward with a speed of 30 m/s. The velocity of the object half-a-second before it reaches the maximum height is

A body is projected with an initial velocity of 58.8 m/s at angle 60° with the vertical. The vertical component of velocity after 2 sec is

A particle is projected from the ground with velocity u making an angle theta with the horizontal. At half of its maximum heights,

Two stones are projected simultaneously from a tower a differenct angles of projection with same speed 'u' . The distance between two stones is increasing at constant rate 'u' . Then the angle between the initial velocity vectors of the two stones is :

A body is thrown vertically upwards with initial velocity 'u' reaches maximum height in 6 seconds. The ratio of distances travelled by the body in the first second and seventh second is

A body is projected with velocity 60m/sec at 30 degree horizontal, its initial velocity vector is ? In the above problem velocity after 3 seconds is-