Home
Class 12
PHYSICS
A particle is projected with a velocity ...

A particle is projected with a velocity of `10sqrt(2)` m/s at an angle of 45° with the horizontal Find the interval between the moments when speed is `sqrt(125)` m/s

A

0.5 s

B

1.5 s

C

2 s

D

1.0 s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A projectile is thrown with a velocity of 10sqrt(2) ms^(-1) at an angle of 45° with the horizontal. The time interval between the moments when the speeds are sqrt(125) ms^(-1) is (g=10 ms^(-2) )

A projectile is thrown with a velocity of 10 ms^(-1) at an angle of 60^(@) with horizontal. The interval between the moments when speed is sqrt(5g) m//s is (Take, g = 10 ms^(-2))

A projectile is thrown with a velocity of 18 m/s at an angle of 60^@ with horizontal. The interval between the moment when speed is 15 m/s is (g = 10 m/s^2)

A particle is projected with velocity of 10m/s at an angle of 15° with horizontal.The horizontal range will be (g = 10m/s^2)

A particle is projected from ground with velocity 40sqrt(2)m//s at 45^(@) . At time t=2s

A particle is projected upwards with a velocity of 100 m//s at an angle of 60^(@) with the vertical. Find the time when the particle will move perpendicular to its initial direction, taking g = 10 m//s^(2) .

Two particles A and B are projected simultaneously from two towers of heights 10 m and 20m respectively. Particle A is projected with an initial speed of 10 sqrt(2) m//s at an angle of 45^@ with horizontal, while particle B is projected horizontally with speed 10 m//s . If they collide in air, what is the distance d between the towers?

A particle is projected with a speed 10sqrt(2) ms^(-1) and at an angle 45^(@) with the horizontal. The rate of change of speed with respect to time at t = 1 s is (g = 10 ms^(-2))

A particle is projected with a velocity 10 m//s at an angle 37^(@) to the horizontal. Find the location at which the particle is at a height 1 m from point of projection.

A particle A is projected with an initial velocity of 60 m//s at an angle 30^@ to the horizontal. At the same time a second particle B is projected in opposite direction with initial speed of 50 m//s from a point at a distance of 100 m from A. If the particles collide in air, find (a)the angle of projection alpha of particle B, (b) time when the collision takes place and (c) the distance of P from A, where collision occurs. (g= 10 m//s^2)