Home
Class 12
PHYSICS
A stone is projected horizontally with a...

A stone is projected horizontally with a velocity `9.8 ms ^(-1)` from a tower of height 100 m. Its velocity one second after projection is `(g = 9.8 ms ^(-2)).`

A

`9.8 ms^(-1)`

B

`4.9 ms^(-1)`

C

`9.8sqrt(2) ms^(-1)`

D

`4.9 sqrt(2) ms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body is projected horizontally with a velocity of 4 ms^(-1) from the top of a high tower. The velocity of the body after 0.7 is nearly (Take, g = 10 ms^(-2))

A stone is thrown horizontally with velocity g ms^(-1) from the top of a tower of height g metre. The velocity with which it hits the ground is (in ms^(-1) )

A body is projected horizontally from the top of a tower with a velocity of 30 m/s. The velocity of the body 4 seconds after projection is (g = 10ms^(-2) )

A stone is projected from the ground with a velocity of 14 ms ^(-1). One second later it clears a wall 2m high. The angle of projection is (g = 10 ms ^(-2))

A body is projected at angle 30° to horizontal with a velocity 50 ms^(-1) . Its time of flight is (g=10 m//s^2 )

A stone"is projected from the ground with a velocity of 14 ms^(-1) one second later it clears a wall 2m high. The angle of projection is (g = 10ms^(-2) )

A body is projected at angle 30° to the horizontal with a velocity 50 ms^(-1) maximum height of projectile is

A body is projected with a velocity 60 ms ^(-1) at 30^(@) to horizontal . Its initial velocity vector is

A body is projected horizontally from a height of 78.4 m with a velocity 10 ms^(-1) . Its velocity after 3 seconds is [g = 10 ms^(-2) ] (Take direction of projection on veci and vertically upward direction on j)

A ball is projected horizontally. After 3s from projection its velocity becomes 1.25 times of the velocity of projection. Its velocity of projection is