Home
Class 12
PHYSICS
A bullet is projected upwards from the t...

A bullet is projected upwards from the top of a tower of height 90 m with the velocity `30 ms^(-1)` making an angle `30^(@)` with the horizontal. Find the time taken by it to reach the ground is `(g=10 ms^(-2))`

A

2s

B

3s

C

24 s

D

6 s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is projected from the top of a tower with velocity 20ms^(-1) making an angle 30^(@) with the horizontal. If the total time of flight is 5s and g=10ms^(-2)

A body is projected with velocity 24 ms^(-1) making an angle 30° with the horizontal. The vertical component of its velocity after 2s is (g=10 ms^(-1) )

A helicopter while flying at a height of 100 m with velocity 30 m.s at an angle 30^(@) with the horizontal, drops a packet. Where will the packet strike the ground ? ( g = 10 m//s^(2) )

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50ms^-1 making an angle 30^@ with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. (g=10 ms^-2)

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50ms^-1 making an angle 30^@ with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. (g=10 ms^-2)

A body is projected down from height of 60 m with a velocity 10 ms ^(-1) at angle 30^(@) to horizontal. The time of flight of the body is [g = 10 ms ^(-2)]

A bomb is fired from a cannon with a velocity of 1000 ms^(-1) making an angle of 30^(@) with the horizontal (g = 9.8 m//s^(2)). What is the time taken by the bomb to reach the highest point ?

From the top of a cliff of height 19.6m a ball is projected horizontally. Find the time taken by the ball to reach the ground (g =9.8 ms^(-2)) .

A ball is thrown from the top of a 35m high tower with initial velocity of magnitude u=80" ms"^(-1) at an angle 25^(@) with horizontal. Find the time to reach the ground and the horizontal distance covered by the ball.

A ball is thrown from the top of a 35m high tower with initial velocity of magnitude u=80" ms"^(-1) at an angle 25^(@) with horizontal. Find the time to reach the ground and the horizontal distance covered by the ball.