Home
Class 12
PHYSICS
A stone is projected from the ground wit...

A stone is projected from the ground with a velocity of 20 m/s at angle `30^(@)` with the horizontal. After one second it clears a wall then find height of the wall. `(g=10 ms^(-2))`

A

10 m

B

2 m

C

5 m

D

15 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected from the earth's surface with a velocity of "50 m s"^(-1) at an angle theta with the horizontal. After 2 s it just clears a wall 5 m high. What is the value of 50 sin theta? (g = 10 ms^(-2))

A stone is projected from the ground with a velocity of 14 ms ^(-1). One second later it clears a wall 2m high. The angle of projection is (g = 10 ms ^(-2))

A stone is projected from the top of a tower with velocity 20ms^(-1) making an angle 30^(@) with the horizontal. If the total time of flight is 5s and g=10ms^(-2)

A stone"is projected from the ground with a velocity of 14 ms^(-1) one second later it clears a wall 2m high. The angle of projection is (g = 10ms^(-2) )

A stone is projected from the ground with velocity 50(m)/(s) at an angle of 30^@ . It crosses a wall after 3 sec. How far beyond the wall the stone will strike the ground (g=10(m)/(sec^2) ?

A stone is projected from the ground with velocity 50(m)/(s) at an angle of 30^@ . It crosses a wall after 3 sec. How far beyond the wall the stone will strike the ground (g=10(m)/(sec^2) ?

An object is projected from ground with speed 20 m/s at angle 30^(@) with horizontal. Its centripetal acceleration one second after the projection is [ Take g = 10 m/ s^(2) ]

A particle A is projected from the ground with an initial velocity of 10m//s at an angle of 60^(@) with horizontal. From what height should an another particle B be projected horizontally with velocity 5m//s so that both the particles collide in ground at point C if both are projected simultaneously g=10 m//s^(2) .

A body is projected down from height of 60 m with a velocity 10 ms ^(-1) at angle 30^(@) to horizontal. The time of flight of the body is [g = 10 ms ^(-2)]

A projectile projected with initial velocity 20m/s and at and angle of 30^(@) from horizontal. Find the total work done when it will hit the ground.