Home
Class 12
PHYSICS
A body projected with velcoity 30ms^(-1)...

A body projected with velcoity `30ms^(-1)` reaches it maximum height in 1.5s. Find its range `(g =10 ms^(-2))`

A

45 m

B

108 m

C

`45sqrt(3)` m

D

54 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body projected with velocity 30 ms^(-1) reaches its maximum height in 1.5 s. Its range is (g= 10ms^(-2) )

A body is projected at an angle 30° with a velocity 42 ms^(-1) Its maximum height is

A body is projected with a velocity vecv =(3hati +4hatj) ms^(-1) The maximum height attained by the body is: (g=10 ms^(-2))

A body is projected with velocity 'u' so that the maximum height is thrice the horizontal range. Then find the maximum height .

A body is projected with a velocity 50 "ms"^(-1) . Distance travelled in 6th second is [g=10 ms^(-2)]

A body is projected from the ground with a velocity v = (3hati +10 hatj)ms^(-1) . The maximum height attained and the range of the body respectively are (given g = 10 ms^(-2))

A body is projected at angle 30° to horizontal with a velocity 50 ms^(-1) . Its time of flight is (g=10 m//s^2 )

A ball is vertically project with an initial velocity 0f 40ms^(-1) .Find the (i)maximum height it can reach (ii)and the time of descent.

A body is projected with a velocity of 30m/s to have to horizontal range of 45m. Find the angle of projection .

A body projected obliquely with velocity 19.6ms^(-1) has its kinetic energy at the maximum height equal to 3 times its potential energy there. Its position after t second of projection from the ground is (h = maximum height)