Home
Class 12
PHYSICS
A body of mass 5kg starts from the origi...

A body of mass 5kg starts from the origin with an initial velocity of `barU= (30i+40j)m//s`. A constant force of `F= (-hati - 5 hatj)N` acts on the body . Find the time in which they- component of the velocity becomes zero .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step-by-step, we will follow the physics principles of motion under constant acceleration. ### Step 1: Identify Given Information - Mass of the body, \( m = 5 \, \text{kg} \) - Initial velocity, \( \mathbf{u} = 30 \hat{i} + 40 \hat{j} \, \text{m/s} \) - Force acting on the body, \( \mathbf{F} = -\hat{i} - 5 \hat{j} \, \text{N} \) ### Step 2: Calculate the Components of Initial Velocity ...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 5 kg starts from the origin with an initial velocity bar(u)=(30hati+40hatj)ms^(-1) .If a constant force (-6hati-5hatj)N acts on the body, the time in velocity, which the y-component of the velocity becomes zero is.

A body of mass 5 kg stJrls from the origin with an initial velocity bar(u)=(30hati+40hatj)ms^(-1) .If a constant force (-6hati-5hatj)N acts on the body, the time in velocity, which the y-component of the velocity becomes zero is.

A body of mass 5 kg statrs from the origin with an initial velocity vec(u) = (30 hat(i) + 40 hat(j)) ms^(-1) . If a constant force (-6 hat(i) - 5 hat(j))N acts on the body, the time in which the y component of the velocity becomes zero is

A particular has initial velocity , v=3hati+4hatj and a constant force F=4hati-3hatj acts on it. The path of the particle is

A body of mass 5 kg starts from the origin with an intial with an intial velocity vec (u) = 30hat(i) + 40hat(j). . If the body collides with a wall and after collision its velocity becomes vec(v) = - 30 hat (i) + 40 hat (j) , then what is change in momentum of body ?

A body starts with an initial velocity of 10 ms and acceleration 5 ms. Find the distance covered by it in 5 s.

A force of 6 N acts on a body at rest and mass 1 kg. During this time, the body attains a velocity of 30 m/s. The time for which the force acts on the body is

A body of mass 5 kg is moving with velocity of v=(2hati+6hatj)ms^(-1) at t=0s. After time t=2s, velocity of body is (10 hati+6 hatj) , then change in momentum to body is

A body of mass 5 kg is moving with velocity of v=(2hati+6hatj)ms^(-1) at t=0s. After time t=2s, velocity of body is (10 hati+6 hatj) , then change in momentum to body is

A body of mass 5 kg is moving with a velocity of 20 m/s. If a force of 100 N is applied on it for 10 s in the same direction as its velocity, what will be the velociy of the body ?