Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 2 kg is on a horizontal ...

A block of mass 2 kg is on a horizontal surface. The coefficient of static & kinetic frictions are 0.6 & 0.2 The minimum horizontal force required to start the motion is applied and if it is continued, the velocity acquired by the body at the end of the 2nd second is (g=`10ms^2`)

A

`8ms^(-1)`

B

`4 ms^(-1)`

C

`2 ms^(-1)`

D

Zero

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The co-efficient of static & kinetic friction are 0.6 & 0.3 The minimum horizontal force required to start the motion is applied and if it is continued, the distance travelled by the body in 4 sec is (g=10 ms^(-2) )

A block of mass 5kg is lying on a rough horizontal surface. The coefficient of static and kinetic friction are 0.3 and 0.1 and g= 10 ms^(-2) The frictional force on the block is

A block of mass 20kg is pushed with a horizontal force of 90N. If the coefficient of static & kinetic friction are 0.4 & 0.3, the frictional force acting on the block is: (g =10ms^(-2) )

A block of mass 2 kg is kept on a rough horizontal floor an pulled with a force F. If the coefficient of friction is 0.5. then the minimum force required to move the block is :-

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass 50kg rests on a rough horizontal plane whose coefficient of static friction is 0.3 . What is the least force required to just move it if it is pulled (i) horizontally and (ii) at 45^(@) to the horizontal.

A block of mass 4 kg is kept on a rough horizontal surface. The coefficient of static friction is 0.8. If a forace of 19 N is applied on the block parallel to the floor, then the force of friction between the block and floor is

A block of mass 20 kg is on a horizontal plane of a coefficient of friction 0.5. by applying 6.0 newton force on it, frictional force will be (g = 10m//s^(2)) .

A block of mass 1kg is at rest on a rough horizontal surface having coefficient of static friction 0.2 and kinetic friciton 0.15, find the frictional forces if a horizontal force, (a) F=1N (b) F=1.96N (c) F=2.5N is applied on a block