Home
Class 11
PHYSICS
J Kg^(-1) K^(-1) is the unit of...

`J Kg^(-1) K^(-1)` is the unit of

A

Boltzmann constant

B

PLANCK.S constant

C

Gas constant

D

All the above

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

N kg^(-1) is the unit of :

The gas constant for one kg of oxygen is 259.3 J kg ^(-1) K ^(-1). Find the value of C_(p) and C_(v) in J mol ^(-1) K ^(-1) gamma = 1.4

If 10 g of ice is added to 40 g of water at 15^(@)C , then the temperature of the mixture is (specific heat of water = 4.2 xx 10^(3) j kg^(-1) K^(-1) , Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5) j kg^(-1) )

Calculate the heat required to convert 3 kg of ice at -12^(@)C kept in a calorimeter to steam at 100^(@)C at atmospheric pressure. Given, specific heat capacity of ice = 2100 J kg^(-1) K^(-1) specific heat capicity of water = 4186 J kg^(-1)K^(-1) Latent heat of fusion of ice = 3.35 xx 10^(5) J kg^(-1) and latent heat of steam = 2.256 xx 10^(6) J kg^(-1) .

Certain amount of heat is given to 100 g of copper to increase its temperature by 21^@C . If same amount of heat is given to 50 g of water, then the rise in its temperature is (specific heat capacity of copper = 400 J kg^(-1) K^(-1) and that for water = 4200 J kg^(-1) K^(-1))

The amount of heat energy required to convert 1 kg of ice at -10^@ C to water at 100^@ C is 7,77,000 J. Calculate the specific latent heat of ice. Specific heat capacity of ice = 2100 J kg^(-1) K^(-1) , specific heat capacity of water = 4200 J kg^(-1) K^(-1) .

Write the expression for the heat energy Q received by m kg of a substance of specific heat capacity c J kg^(-1)K^(-1) when it is heated through Deltat^@ C.

How much boiling water at 100^@ C is needed to melt 2 kg of ice so that the mixture, which is all water, is at 0^@ C ? Given : specific heat capacity of water = 4.2 J g^(-1) K^(-1) , specific latent heat of ice = 336 J g^(-1) .

A sphere of alumininum of mass 0.047 kg placed for sufficient time in a vessel containing boling water, so that the sphere is at 100^(@)C . It is then immediately transferred to 0.14 kg copper calorimeter containing 0.25 kg of water at 20^(@) C . The temperature of water rises and attains a steady state at 23^(@)C . calculate the specific heat capacity of aluminum. Specific heat capacity of copper = 0.386 xx 10^(3) J kg^(-1) K^(-1) . Specific heat capacity of water = 4.18 xx 10^(-3) J kg^(-1) K^(-1)

A hot iron ball of mass 0.2 kg is added into 0.5 kg of water at 10^@ C. The resulting temperature is 30^@ C. Calculate the temperature of hot ball. Specific heat capacity of iron = 336 J kg^(-1) K^(-1) and specific heat capacity of water = 4.2 xx 10^3" "J" "kg^(-1) K^(-1) .