Home
Class 12
CHEMISTRY
What mass of NaCI ("molar mass" =58.5g m...

What mass of `NaCI ("molar mass" =58.5g mol^(-1))` be dissolved in `65g` of water to tower the freezing point by `7.5^(@)C`? The freezing point depression constant, `K_(f)`, for water is `1.86 K kg mol^(-1)`. Assume van't Hoff factor for `NaCI` is `1.87`.

Text Solution

Verified by Experts

Mass of the given solution is
`DeltaT_(f) = (ixx k_(f) xx W_(B) xx 1000)/(M_(B)xxW_(A))`
`WB = (DetlaT_(f) xx W_(A) xx M_(B))/(I xx kf xx 1000) = (7.5xx 58.5xx65)/(1.87 xx 1.86 xx 1000) = 8.199g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • XII BOARDS

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise C.B.S.E. CLASS-XII|58 Videos
  • SAMPLE PAPER 2019

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise SECTION: D|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What mass of ethlene ethyelne glycol ("molar mass"=62 g mol^(-1)) must be dissolved in 5.5kg of water to lower the freezing point of from 0^(@)C to-10^(@)C ? (K_(f)) for water=1.86 K kg mol^(-1) ).

What mass of ethylene glycol (molar mass = "62.0 g mol"^(-1) ) must be added to 5.50 kg of water to lower the freezing point of water from 0^(@)C to -10.0^(@)C ( k_(f) for water = "1.86 K kg mol"^(-1) ).

A solution of sucrose (molar mass = 342 g mol^(-1)) has been prepared by dissolving 68.5g of sucrose in 1000g of water. The freezing point of the solution obtained will be: (K_(f) for water = 1.86 K kg mol^(-1))

A solution of sucrose (molar mass =342 g mol^(-1) ) has been prepared by dissolving 68.5 g of sucrose in 1000 g of water. The freezing point of the solution obtained will be ( K_(f) for water = 1.86K kg mol^(-1) )

Calculate the amount of CaCI_(2) ("molar mass"=111 g mol^(-1)) which must be added to 500 g of water to lower its freezing point by 2 K assuming CaCI_(2) to be completely dissoviated (K_(f) for = 1.86 "K kg mol"^(-1)) .