An `alpha` – particle having kinetic energy 5 MeV falls on a Cu-foil. The shortest distance from the nucleus of Cu to which `alpha` - particle reaches is (Atomic no. of Cu = 29, K= `9xx10^9 Nm^2//C^2`)
A
`2.35xx10^(-13)` m
B
`1.67xx10^(-14)` m
C
`5.98xx10^(-15)` m
D
none of these
Text Solution
Verified by Experts
Topper's Solved these Questions
ATOMIC STUCTURE
NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
ATOMIC STUCTURE
NARENDRA AWASTHI|Exercise level 2|1 Videos
CHEMICAL EQUILIBRIUM
NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 2|1 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
An electron, an alpha- particle, and a proton have the same kinetic energy. Which of these particles has the shortest de Broglie wavelength?
The half life of a stream of radioactive particles moving along as straight path with a constant kinetic energy of 4 eV is 1 minute. The percentage of particles which decay before travelling a distance of 3.6 km is (Mass of the radioactive particles = 3 . 2 xx 10 ^(-21) kg and charge of the electron = 1.6 xx 10 ^(-19) C ).
A nuclear af rest undergoes a decay emitting and alpha- particle of de-Broglie wavelength lamda=5.76xx10^(-15) meter. he mass of the daughter nucleus is 223.610 amu and that of the alpha - particle is 4.002 a.m.u. (1"amu"=931.470(MeV)/(C^(2))) Momentum of the alpha - particle is nearly