What is the molar solubility of Fe(OH)_2 (K_(sp) =8.0 xx 10^(-16) ) at pH 13.0 ?
What is the minimum pH required to prevent the precipitation of Zn^(+2) in a solution that is 0.01 M ZnCl_(2) and saturated with 0.1 M H_(2) S (Given : K_(sp) ZnS = 10^(-21) and Ka_(1) xx Ka_(2) of H_(2)S = 10^(-20) )
The precipitate of CaF_(2) (K_(sp) = 1.7 xx 10^(-10) ) is obtained when equal volumes of the following are mixed ?
Number of moles of Cul (K_(sp) = 5 xx 10^(-12)) that will dissolve in 1 L of 0.1 M Nal solution is
A solution of 0.01 MCd^(2+) contains 0.01M NH_4OH. What conc. Of NH_4^(+) from NH_4Cl is necessary to prevent precipitation of Cd( OH)_2? K_(sp) " of " (OH)_2 =2.0 xx 10^(-14) ,K_b " of " NH_4 OH = 1.8 xx 10^(-5) if answer is 1.272 xx 10^(-x) mol/litre then x=________?
If the ionic product of Ni(OH)_(2) is 1.9 xx 10^(-15) , the molar solubility of Ni(OH)_(2) , in 1.0 M NAOH is
The ionisation constant of NH_3 is 1.77 xx 10^(-5) . What is the 'a' and 'pH' of 0.05M ammonia solution?
NARENDRA AWASTHI-IONIC EEQUILIBRIUM-Assertin-Reason Type Questions