Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the concentration of Pb^(2+) whe...

What is the concentration of `Pb^(2+)` when `PbSO_(4)` `(K_(sp)=1.8xx10^(-8)) begins to precipitate from a solution that is 0.0045 M in `SO_(4)^(2-)`?

A

`4.0xx10^(-8)` M

B

`1.0xx10^(-6)` M

C

`2.0xx10^(-8)` M

D

`4.0xx10^(-6)` M

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 2|11 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the molar solubility of Fe(OH)_2 (K_(sp) =8.0 xx 10^(-16) ) at pH 13.0 ?

K_(sp) (BaSO_(4)) is 1.1 xx 10^(10). In which case is BaSO_(4) precipitated ?

What is the maximum concentration of Mg^(+2) that can be introduced into a solution containing 0.1 M NH_3 and 0.01 M NH_4^(+ ) without causing precipitation of Mg (OH)_2 ? K_b of NH_3 = 10^(6) K_(sp) of Mg(OH)_2 =1.2 xx 10^(-12)

Number of moles of Cul (K_(sp) = 5 xx 10^(-12)) that will dissolve in 1 L of 0.1 M Nal solution is

K_a for HF is 3.2 xx 10^(-4) . Calculate the percentage of dissociation in 0.02 M HF solution.

At equilibrium , the concentrations of N_(2)=3.0xx10^(-3)M , O_(2)=4.2xx10^(-3)M and NO=2.8xx10^(-3)M in a sealed vessel at 800K . What will be K_(c) for the reaction N_(2)(g)+O_(2)(g)hArr2NO(g)

The precipitate of CaF_(2) (K_(sp) = 1.7 xx 10^(-10) ) is obtained when equal volumes of the following are mixed ?

[SO_4^(2-) ] must be exceed what value to obtain a RaSO_4 (K_(sp) =4xx 10^(-11)) ppt in 500 mL of a solution containing 1xx10^(-4) "mole" of Ra^(2+) ions ?