Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the concentration of Ba^(2+) whe...

What is the concentration of `Ba^(2+)` when `BaF_(2)` `(K_(sp)=1.0xx10^(-6))` begins to precipitate from a solution that is 0.30 M `F^(-)` ?

A

`9.0xx10^(-7)`

B

`3.3xx10^(-5)`

C

`1.1xx10^(-5)`

D

`3.0xx10^(-5)`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 2|11 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the molar solubility of Fe(OH)_2 (K_(sp) =8.0 xx 10^(-16) ) at pH 13.0 ?

What is the maximum concentration of Mg^(+2) that can be introduced into a solution containing 0.1 M NH_3 and 0.01 M NH_4^(+ ) without causing precipitation of Mg (OH)_2 ? K_b of NH_3 = 10^(6) K_(sp) of Mg(OH)_2 =1.2 xx 10^(-12)

The precipitate of CaF_(2) (K_(sp) = 1.7 xx 10^(-10) ) is obtained when equal volumes of the following are mixed ?

The ionization constant of phenol is 1.0xx10^(-10) . What is the concentration of phenolate ion in 0.05M solution of phenol? What will be its degree of ionization if the solution is also 0.01M in sodium phenolate ?

Calculate the concentration of free silver ion [Ag^(+) ] in an aqueous solution that is prepared as 0.1 M AgNO_3 and 3.0 M NH_3 ,Ag^(+) (aq) +2 NH_3 (aq) hArr [Ag(NH_3) _2]^(+) (aq) K_(f) = 1.6 xx 10^(7) . If answer is x xx 10^(-10) M then x= ______?

What is the minimum pH required to prevent the precipitation of Zn^(+2) in a solution that is 0.01 M ZnCl_(2) and saturated with 0.1 M H_(2) S (Given : K_(sp) ZnS = 10^(-21) and Ka_(1) xx Ka_(2) of H_(2)S = 10^(-20) )

Calculate the concentration of silver ion, if water is saturated with AgCNS (K_(sp) =1 xx 10^(-12)) and AgBr (K_(sp) = 5 xx 10^(-13) ).

At 25^(0) C, the hydroxyl ion concentration of a basic solution is 6.75 xx 10^(-3) M.Then the value of K_(w) is

K_(sp) (BaSO_(4)) is 1.1 xx 10^(10). In which case is BaSO_(4) precipitated ?