Find moles of `NH_(4)Cl` required to prevent `Mg(OH)_(2)` from precipitating in a litre of solution which contains 0.02 mole `NH_(3)` and 0.001 mole `Mg^(2+)` ions. Given : `K_(b)(NH_(3))=10^(-5),` `K_(sp)[Mg(OH)_(2)]=10^(-11)`.
What [NH_4^(+) ] in a solution that contains 0.02M NH_3 (K_b =1.8 xx 10^(-5) ) and 0.01 M KOH ?
What is the minimum pH required to prevent the precipitation of Zn^(+2) in a solution that is 0.01 M ZnCl_(2) and saturated with 0.1 M H_(2) S (Given : K_(sp) ZnS = 10^(-21) and Ka_(1) xx Ka_(2) of H_(2)S = 10^(-20) )
What is the maximum concentration of Mg^(+2) that can be introduced into a solution containing 0.1 M NH_3 and 0.01 M NH_4^(+ ) without causing precipitation of Mg (OH)_2 ? K_b of NH_3 = 10^(6) K_(sp) of Mg(OH)_2 =1.2 xx 10^(-12)
if 500 mL of 0.4 M AgNO_3 is mixed with 500 mL of 2M NH_3 solution the what is the concentration of Ag (NH_3 ) ^(+) in solution? [Given : K_(f_1) [Ag (NH_3) ^(+)] =10 ^(3) , K _(f_2) [Ag (NH_3)_2^(+) ]= 10^(4) ]
The number of moles of KI required to produce 0.4 mole K_(2)HgI_(4) is
The ionic strength of solution containing 0.5 M MgSO_(4)0.1M AlCl_(3) and 0.2(NH_(4))_(2)SO_(4) is
Number of moles of [NH_4OH] required to coagulate 1mole of [Fe(OH)_3]Fe^(+3) are
Solution of 0.1 N NH_4 OH and 0.1 N NH_4 Cl "has " P^(H) 9.25 . Then P^(K_b) of NH_4 OH is
NARENDRA AWASTHI-IONIC EEQUILIBRIUM-Assertin-Reason Type Questions