What mass of Agl will dissolve in 1.0L of 1.0M `NH_3` ? Neglect change in conc. `NH_3 ` [ Given , `K_(sp) (Agl) =1.5 xx 10^(-16) ,K_f [Ag(NH_3) _2^(+) ] =1.6 xx 10^(7) ], `(At .Wt . Ag =108 , 1 =127)
The solubility of AgCl in 0.1M NaCI is (K_(sp) " of AgCl" = 1.2 xx 10^(-10))
if 500 mL of 0.4 M AgNO_3 is mixed with 500 mL of 2M NH_3 solution the what is the concentration of Ag (NH_3 ) ^(+) in solution? [Given : K_(f_1) [Ag (NH_3) ^(+)] =10 ^(3) , K _(f_2) [Ag (NH_3)_2^(+) ]= 10^(4) ]
Determine the number of moles of Agl which may be dissolved in 1.0 litre of 1.0M CN^(-) solution , K_(sp) for Agl and K_f for [ Ag (CN)_2]^(-) " are " 1.2 xx 10 ^(-17) M^(2) and 7. 1 xx 10 ^(-19) respectively . If answer is 4.9 xx 10 ^(x) then x =__________?
The P^(H) of an aqueous solution of NH_4 CN( K_a of HCN is 9.2 xx 10^(-10) & K_b of NH_4 OH is 1.8 xx 10^(-5))
Calculate the potential of a half cell having reaction : Ag_2 S (s) + 2e^- iff 2Ag (S) + S^(2-) (aq) in a solution buffered at p^(H) =3 and which is also saturated with 0.1 MH_2S (aq) [Given : K_(sp)(Ag_2 S ) = 2 xx 10^(-49) , K_(a1). K_(a2) = 1.1 xx 10^(-21) , E_(As^(+) // Ag)^(@) = 0.8V ]
NARENDRA AWASTHI-IONIC EEQUILIBRIUM-Assertin-Reason Type Questions