Home
Class 11
CHEMISTRY
To what volume of 10 litre of 0.5 M CH(3...

To what volume of 10 litre of 0.5 M `CH_(3)COOH` `(K_(a)=1.8xx10^(-5))` be diluted in order to double the hydroxide ion concentration :

A

20 L

B

30 L

C

40 L

D

None of these

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 2|11 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate pH of 0.1 M acetic acid having K_(a)=1.8xx10^(-5)

The degree of dissociation of 0.1 N CH_3 COOH is (given K_a=1xx10^(-5) ) approximately

P^(H) of a solution of the mixture of 0.1 HCl and 0.1N CH_3 COOH is ( K_a =2xx10 ^(-5))

A solution of 0.1 mole of CH_3 NH_2 ( K_b =5 xx 10^(-4)) and 0.08 mole of HCl is diluted to one litre, then the pOH of the solution is (log 1.25 =0.1)

One litre of 1 M CH_3 COOH solution is thoroughly agitated with 6gms of charcoal. After the processthe solution shows 0.9M concentration. What is 'x/m' of adsorption.