Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the concentration of CH(3)COOH(a...

What is the concentration of `CH_(3)COOH(aq.)` in a solution prepared by dissolving 0.01 mole of `NH_(4)^(+)CH_(3)COO^(-)` in 1 L `H_(2)O`? `[K_(a(CH_(3)COOH))=1.8xx10^(-5)),K_(b(NH_(4)OH)=1.8xx10^(-5))]`

A

`5.55xx10^(-5)`

B

`0.10`

C

`6.4xx10^(-4)`

D

`5.55xx10^(-3)`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 2|11 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Write the conversion C_(2) H_(5) OH to CH_(3) COOH

Calculate the pH of 0.01 M solution of CH_(3)COOH.K_(a) for CH_(3)COOH at 298K is 1.8xx10^(-5)

Write the conversions C_2H_5OH to CH_3COOH and CH_3OH to CH_3COOH

The concentration of acetic acid required to get 3.5 xx 10^(-4) mole/lit of H^(+) ion is [K_(a) = 1.8 xx 10^(-5) ]

When 100 ml of 0.4 M CH_3 COOH is mixed with 100 ml of 0.2 M NaOH , the [H_3O]^(+) in the solution is approximately : [K_a (CH_3COOH)= 1.8 xx 10 ^(-5) ]

Find the concentration of hydroxide ion in a 0.25 M solution of trimethylamine, a weak base. (CH_(3))_(3)N+H_(2)OhArr(CH_(3))_(3)+OH^(-),K_(b)=7.4xx10^(-5)