Home
Class 11
CHEMISTRY
A solution is 0.01 M Kl and 0. 1 M KCl...

A solution is ` 0.01 M Kl and 0. 1 M KCl . `If solid ` AgNO_3 ` is added to the solution, what is the `[1^(-) ]` when `AgCl ` begins to precipitate
` [K_(sp) (Agl) =1.5 xx 10^(-16) , K_(sp) (AgCl) =1.8 xx 10^(-10)]`

A

`3.5xx10^(-7)`

B

`6.1xx10^(-8)`

C

`2.2xx10^(-7)`

D

`8.3xx10^(-8)`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 2|11 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solution contains 0.05M of each of NaCl and Na_(2),CrO_(4) ,. Solid AgNO_(3) , is gradually added to it. Whichof the following facts true (Given: K_(sp)(AgCl) = 1.7xx 106(-10) M^(2) and K_(sp)(Ag_(2),CrO_(4),) = 1.9 xx 10^(-12) M^(3) :

A solution consists of 0.2 M NH_4 OH and 0.2 M NH_4Cl . If K_b of NH_4 OH is 1. 8 xx 10 ^(-5) , the [OH^(-) ] of the resulting solution is

The solubility of AgCl in 0.1M NaCI is (K_(sp) " of AgCl" = 1.2 xx 10^(-10))

The maximum pH of a solution which is 0.10 M in Mg ^(2+ ) from which Mg (OH) _ 2 is not precipitated is : ( Given K_(sp) " of " Mg (OH)_2 =1.2 xx 10^(-11) M)

When 1 mole of [Co(NH_3)_3Cl_3] is added to excess of AgNO_3 solution the weight of AgCl precipitated is