Home
Class 11
PHYSICS
A particle moves rom a point vecr1=(2m)v...

A particle moves rom a point `vecr_1=(2m)veci(3m)vecj` to another point `vecr_2=(3m)veci+(2m)vecj` during which a certain force `vecF(5N)veci+(5N)vecj` acts on it. Fikd the work doen by the force on the particle during the displcement.

Text Solution

Verified by Experts

Given `vecr_1=2veci+3vecj`
`vecr_2=3veci+2vecj`
so, displacement vector is given by
`vecr=vecr_2-vecr_1` ltbr `=(3veci+2vecj)-(2veci+vecj)`
`=veci-vecj`
Again `vecF=5veci+5vecj`
So, work doe `=vecF.vecS=5xx1+5(-1)=0`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The motion of a particle of mass m is described by y = ut + 1/2 "gt"^2 . Find the force acting on the particle.

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= ax^(3/2)" where "a= 5m^(1/2)s^(-1) . What is the work done by the net force during its displacement from x=0 to x= 2m?

A body is displaced by 2m in Z - direction by a force (-4,2,6)N . Find the work done ……….

A vec(F) = (5hat(i) +3hat(j) +2hat(k))N is applied over a particle which displaces it from its origin to the point vec(r ) = (2 hat(i) - hat(j))m . The work done on the particle in joule is ……….

Force (5, 6, 7) N acts on a particle with position vector (2, 2, 1) m. The magnitude of phi torque on the particle will be ………. Nm.

The velocity (v) of a particle of mass m moving along x-axis is given by v=alphasqrt(x) , where alpha is a constant. Find work done by force acting on particle during its motion from x=0 to x=2m :-

The velocity (v) of a particle of mass m moving along x-axis is given by v=alphax , where alpha is a constant. Find work done by force acting on particle during its motion from x=0 to x=2m :-

A particle moves in east direction with 15m/sec for 2 sec then moves in northward with 5 m/s for 8 sec. A average speed of the particle is :-

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v = ax^(3/2) "where " a=5m^(-1/2)s^(-1) . What is the work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m ?