The given diagram shows an experimental set-up for sample which contains 4.0 g of lead and 3.5 g of zinc. (Atomic mass of Zn = 65 u, O = 16 u and Pb = 207 u ). The composition of the sample at the end of the reaction will be.
A
4.0 g of Pb and 3.5 g of Zn
B
3.71 g of PbO and 3.5 g of ZnO
C
4.0 g of Pb and 4.36 g of ZnO
D
3.71 g of PbO and 4.36 g of Zn.
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
C
Topper's Solved these Questions
NSO QUESTION PAPER 2019 SET B
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION |Exercise ACHIEVERS SECTION|2 Videos
NSO QUESTION PAPER 2019 SET A
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION |Exercise ACHIEVERS SECTIONS|1 Videos
NSO QUESTION PAPER 2020 SET 1
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION |Exercise ACHIEVERS SECTION|2 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
What is the mass of 0.5 mole of wate (H_(2)O) . (Atomic masses : H = 1 u, O = 16 u )
Convert 22 g of carbon dioxide (CO_(2)) into moles. (Atomic masses : C = 12 u, O = 16 u )
Convert into moles : (a) 12 g of oxygen gas (b) 20 g of water (c ) 22 g of carbon dioxide (Atomic masses : O = 16 u, H = 1 u and C = 12 u )
Which contains more molecules, 4 g of methane (CH_(4)) or 4g of oxyen (O_(2)) ? (Atomic masses : C = 12 u, H = 1 , O = 16 u )
What mass of nitrogen, N_(2) , will contain the same number of molecules as 1.8 g of water, H_(2)O ? (Atomic masses : N = 14 u , H = 1 u , O = 16 u )
Calculate the number of molecules in each of the following : 11 g of CO_(2) Given atomic masses : P = 31 u, C = 12 u, O = 16 u
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION -NSO QUESTION PAPER 2019 SET B-ACHIEVERS SECTION