Home
Class 11
PHYSICS
A 10 H.P. motor pumps out water from a w...

A 10 H.P. motor pumps out water from a well of depth 20 m and fills a water tank of volume 22380 litres at a height of 10 m from the ground. The running time of the motor to fill the empty water tank is (`g=10ms^(-2)`)

A

5 minutes

B

10 minutes

C

15 minutes

D

20 minutes

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

10 H.P. =` 746xx 10 = 7460` Watt
Depth(d) = 20m
`V = 22380 L = 22380 xx10^(-3) m^3 , h = 10 m`
`P = (mgH)/t implies t = (VrhogH)/P=(22380 xx10^(-3)xx1000 xx10 xx30)/(7460)`
`=15` min
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY POWER AND COLLISION

    ERRORLESS|Exercise NCERT BASED QUESTIONS (Elastic and Inelastic Collision)|44 Videos
  • WORK, ENERGY POWER AND COLLISION

    ERRORLESS|Exercise NCERT BASED QUESTIONS (Perfectly Inelastic Collision)|9 Videos
  • WORK, ENERGY POWER AND COLLISION

    ERRORLESS|Exercise NCERT BASED QUESTIONS (Conservation of Energy and Momentum)|64 Videos
  • WAVES AND SOUND

    ERRORLESS|Exercise ASSERTION & REASON |25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 1-KW motor pumps out water from a well 10m deep. Calculate the quantity of water pumped out per second.

A motor pump-set lifts 300kg of water per minute from a well of depth 20m and delivers to a height of 20m.Then its power is ?

Suggest a method to fill water in a tank constructed at a height of 10 m from the ground by using a vacuum pump instead of an electric pump.

A motor pump lifts 6 tonnes of water from a height of 25 m to a height 35m from the ground floor in 20 seconds. The power of the pump (in kW) is [g = 10 ms^(-2)]

The level of water in a tank is 5m high.A hole of area 1cm^2 is made in the bottom of the tank. The rate of leakage of water from the hole is (g=10ms^(-2)

Calculate the electric energy consumed by a 2 HP pump if it is used for 2 hours. If the group is used to fill an overhead tank, which is at a mean height of 10 m , find the quantity of water lifted by the pump. (Take g = 10 ms^(-2) ).

An electric pump is used to pump water to fill a water tank of volume 30m^(3) in 20 minute. The pump is on the ground floor and the tank is one the terrace of the building. The centre of the tank is at 400 m above the ground. How much electric power is consumed by the pump, in filling the tank, if the efficiency of the pump is 50%? (g=10m//s^(2) and density of water =10^(3)kg//m^(3) )

ERRORLESS-WORK, ENERGY POWER AND COLLISION-NCERT BASED QUESTIONS (Power)
  1. A body is initially at rest. It undergoes one dimensional motion with ...

    Text Solution

    |

  2. A car of mass m starts from rest and accelerates so that the instantan...

    Text Solution

    |

  3. The power of pump, which can pump 200 kg of water to height of 200 m i...

    Text Solution

    |

  4. A force 2hati+3hatj+4hatk N acts on a body for 4 sec, produces a displ...

    Text Solution

    |

  5. A particle is acted upon by a constant power. Then, which of the follo...

    Text Solution

    |

  6. Water falls from a height of 60 m at the rate 15 kg//s to operate a tu...

    Text Solution

    |

  7. The power of a water pump is 2 kW. If g = 10 m//s^2, the amount of wat...

    Text Solution

    |

  8. A bread gives a boy of mass 40 kg an energy of 21 kJ. If the efficienc...

    Text Solution

    |

  9. A 10 H.P. motor pumps out water from a well of depth 20 m and fills a ...

    Text Solution

    |

  10. A truck of mass 30,000 kg moves up an inclined plane of slope 1 in 100...

    Text Solution

    |

  11. A 60 kg man runs up a staircase in 12 seconds while 50 kg man runs up ...

    Text Solution

    |

  12. An engine pumps up 100 kg water through a height of 10 m in 5 s. If ef...

    Text Solution

    |

  13. From an automatic gun a man fires 360 bullet per minute with a speed o...

    Text Solution

    |

  14. If the heart pushes 1 cc of blood in one second under pressure 20000 N...

    Text Solution

    |

  15. An engine pumps water through a hose pipe. Water passes through the pi...

    Text Solution

    |

  16. A body of mass M is moving with a uniform speed of 10m/ s on frictionl...

    Text Solution

    |

  17. A body is moving unidirectionally under the influence of a source of c...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass m is moving in a circular path of constant radius r...

    Text Solution

    |