Home
Class 11
PHYSICS
A copper block of mass 2.5 kg is heated ...

A copper block of mass `2.5 kg` is heated in a furnace to a temperature of `500^(@)C` and then placed on a large ice block. What is the maximum amount (approx.) of ice that can melt? (Specific heat copper `= 0.39 J//g^(@)C` heat of fusion of water `= 335 J//g`).

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1.45

2.5 kg block is heated to `500^@C`
`mc_("ice")DeltaT=m(L_f)_("ice")`
`therefore (2.5)/(10)xx(0.39)/(100)xx500=325 xx m`
`implies m =(25 xx 39)/(335 xx 2)=(975)/(670)`=1.45 gm.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A copper block of 2 kg is heated in a furnace from 30^(@)C" to " 460^(@)C and then placed on thick ice block. Calculate specific heat of copper if mass of ice melted is I kg. (Given: Latent heat of fusion of ice = 333 kJ/kg)

A copper block of 3.1 kg is heated in a furnace from 20^@ C " to " 520 ^@C and then placed on thick ice block. Calculate specific heat of copper if mass of ice melted is 1.8 kg. (Given: Latent heat of fusion of ice = 333 kJ/kg)

A 2 kg copper block is heated to 500^@C and then it is placed on a large block of ice at 0^@C . If the specific heat capacity of copper is 400 "J/kg/"^@C and latent heat of fusion of water is 3.5xx 10^5 J/kg. The amount of ice that can melt is :

50 g of copper is heated to increase its temperature by 10^@C . If the same quantity of heat is given to 10g of water, the rise in its temperature is (specific heat of copper =420J//kg^(@)//C )

75 gm of copper is heated to increase its temperature by 10^@ C . If the same quantity of heat is given to 'm' gm of water, to have same rise in temperature is (specific heat of copper = 420 J//Kg-^@ C ).

A copper block of mass 0.06 kg is heated till its temperature is inreased by 20^(@)C . Find the heat supplied to the block. [specific heat of copper =9xx10^(-2)calg^(-1).^(@)C^(-1) ]

80g of water at 30C are poured on a large block of ice at 0C - The mass of ice that melts is